חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עזרה בתכנון טיול לנורווגיה? השאירו פרטים 👇

סיור בעקבות אורות הצפון
לגלות את הפלאים המסנוורים של כוכב הלכת שלנו

בעוד שהמטיילים בנורבגיה בחודשי הקיץ זוכים לתופעת 'שמש חצות', בה השמש אינה שוקעת במשך כל שעות היממה, בחודשי החורף, כאשר החושך יורד והטמפרטורה איתו, המדינה הקסומה הופכת לאחת מהבמות המשובחות ביותר לצפייה במחזה הצבעוני ועוצר הנשימה- הזוהר הצפוני.

לצד הפיורדים המלכותיים, עיירות החוף הצבעוניות והמורשת הוויקינגית, ביקור בנורבגיה בתקופת החורף ייקח אתכם למסע בין אורות וצבעים, מסע שלא תשכחו בעולם.

מהערים הצפוניות של נורבגיה יוצאים סיורים בעקבות אורות הצפון, תופעת הטבע המיוחדת בעולם, אותה נגלה ממש עכשיו.

אורות הצפון- מי אתם? מה אתם?

הזוהר הצפוני, שמוכר גם בשם 'אורות הצפון' או 'אורורה', הוא תופעת טבע שמתרחשת באזור הצפוני של כדור הארץ, באזורים הסמוכים לאזור הארקטי. מדובר למעשה על תופעה יוצאת דופן שנובעת מהתנגשות בין חלקיקי גזים באטמוספרה של כדור הארץ לבין חלקיקי גזים שמשתחררים מאטמוספרת השמש. כאשר החלקיקים מתנגשים זה בזה, השמיים מוארים באורות זוהרים וצבעוניים.

צבעי הזוהר הצפוני משתנים מתקופה לתקופה וממקום למקום, אבל הצבע הנפוץ ביותר הוא צבע ירוק, שנוצר על ידי מולקולות חמצן שממוקמות מחוץ לפני כדור הארץ. אם מולקולות החמצן נמצאות אפילו רחוק יותר, או שהן מתנגשות עם חלקיקי חנקן, הצבעים שתראו יהיו אדומים וסגולים. 

הזוהר הצפוני נחשב כיום לאחת מאטרקציות החורף הפופולאריות במדינות הצפוניות, כשהן מושכות מאות אלפי תיירים מדי שנה שמגיעים אליהן בתקווה לזכות ולראות את השמיים רוקדים בצבעי ירוק, סגול ואדום. התופעה הייחודית מתבטאת בתרבות המדינות הנורדיות, והיא חלק בלתי נפרד מאגדות, סיפורי ילדים או פולקלור נורדי שמתייחסים אליה כתופעה רוחנית או ביטוי אלוהי.

בשנים האחרונות היכולת לחזות את תופעת הזוהר הצפוני משתפרת מאוד, אך התופעה עדיין נחשבת כפלא טבעי בלתי צפוי, מה שמוסיף לקסמה המיסטי. כל תצוגה שתחזו היא עוצרת נשימה, והיא תהיה שונה בצבעים, בעוצמה ובאופן בהם השמיים 'ירקדו'.

אורות הצפון משמשים תזכורת מסנוורת לנפלאות שהכוכב שלנו מציע, והם ללא ספק מחזה של פעם בחיים.

היכן רואים את הזוהר הצפוני?

תופעת האורורה מתקיימת בדרך כלל באזור הארקטי, במדינות צפוניות כמו נורבגיה, איסלנד, שבדיה, פינלנד, קנדה, אלסקה וגרינלנד.

בנורבגיה ניתן לחזות בשמים רוקדים בכמה אזורים, בעיקר בחלקה הצפוני של המדינה.

היעד הפופולארי ביותר במדינה לחזות באורות הצפון הוא כנראה העיר טרומסה (Tromsø), שנמצאת כ-350 ק"מ צפונית לחוג הארקטי, וממנה יוצאים סיורים רבים שייקחו אתכם לחזות בפלאי הטבע. 

צפונה משם נמצאת העיר אלטה (Alta), שמכונה "עיר הזוהר הצפוני", בה ישנו מצפה זוהר צפוני, הראשון בעולם מסוגו, שנבנה במאה ה-19.

מקום נוספ לחזות באורות הצפון הוא סבאלברד (Svalbard), שנמצא באי באמצע הדרך בין נורבגיה היבשתית לקוטב הצפוני, ובו תוכלו למצוא אורות צפוניים גם בשעות היום, במיוחד בחודשים נובמבר עד פברואר. ההגעה לאי נחשבת מורכבת יחסית, אבל לחובבי הזוהר הצפוני היא ללא ספק שווה את המאמץ. 

מי שירצה להתאמץ קצת פחות יוכל להגיע לארכיפלג האיים לופטן (Lofoten Islands), שמציע רקע מדהים של רכסי הרים וים פתוח, שהופכים את חוויית הצפייה הצבעונית למדהימה עוד יותר.

גם העיר בודו (Bodø), שנמצאת דרומית לעיר טרומסה, מציעה מקומות מעולים לצפייה בזוהר הצפוני. 

ומתי?

התקופה האופטימאלית לזכות ולראות את תופעת הזוהר הצפוני בנורבגיה היא תקופת החורף, בחודשים החשוכים, בדרך כלל מסוף ספטמבר ועד סוף חודש מרץ. חודשים דצמבר עד פברואר הם התקופה שבה הסיכוי לראות את תופעת הטבע הצבעונית היא הגבוהה ביותר, בשל הלילות הארוכים והחשוכים. קשה לחזות את השעות בהם תופעת הטבע תתפרץ, אך בדרך כלל טווח השעות יהיה בין 17:00 ל-2:00 לפנות בוקר. 

כדי לזכות ולראות את התופעה הייחודית תצטרכו להתרחק מכל מקור אור מזהם, ולהגיע לאזור הכי חשוך שתוכלו למצוא.

זכרו להתלבש חם, להיות סבלניים, וליהנות מהשמיים מלאי הכוכבים בזמן שאתם מחכים שמופע האורות יתחיל.

סיור מודרך בעקבות הזוהר הצפוני:

מהערים הצפוניות של נורבגיה, בעיקר מהעיר טרומסה, יוצאים סיורים מודרכים רבים שייקחו אתכם לצפות במופע האורות המהפנט, מופע בגוונים של ירוק, סגול, כחול ואדום, אשר רוקדים על פני השמיים בצורות של גלים, ספירלות או קשתות. לא משנה כמה תמונות תראו, שום דבר לא מתעלה על המקור.

הסיורים המודרכים ייקחו אתכם למקום הנכון, בזמן הנכון, וזה מה שעושה את כל ההבדל. לאורך זמני ההמתנה למופע האורות להתחיל, שעלולים להיות ארוכים, תזכו לשמוע סיפורים מרתקים מפי מדריכי הסיור, על התרבות הסאמית של צפון אירופה, לצד המשמעות ההיסטורית והתרבותית של הזוהר הצפוני.

סיורים רבים גם מציעים ביגוד חם ותה מנחם, והסעות מסודרות שיפטרו אתכם מכל ענייני הלוגיסטיקה.

משך הסיור משתנה מאחד לאחר, אך בדרך כלל יהיו הסיורים באורך של בין 4 ל-8 שעות.

חלק מהסיורים כוללים בתוכם גם חוויות נוספות כמו מזחלות האסקי, ביקור בחוות איילים או ארוחת ערב.

טיפים לצפייה אולטימטיבית בזוהר הצפוני

  1. הגיעו בתקופת החורף- כפי שכבר הזכרנו, הזוהר הצפוני מתרחש בדרך כלל בתקופה שבין סוף ספטמבר לסוף חודש מרץ, כאשר הלילות חשוכים. 
  2. בחרו את המיקום הנכון- כדי לצפות בתופעה המרקדת תצטרכו להגיע לחלקים הצפוניים של נורבגיה- טרומסה, אלטה, סבאלברד, איי לופוטן או בודו, שם תזכו לסיכויים גבוהים בהרבה. חשוב לברוח מזיהומי אוויר כמו עיר גדולה או ישוב, ואם תרצו אפילו להעצים את החוויה תוכלו להתמקם ליד מקור מים, ולצפות באורות הצפון משתקפים בצורה מרהיבה.
  3. עקבו אחרי מזג האוויר- אחד מהתנאים לצפייה באורות הצפון הוא שמים בהירים, שכן שמיים מכוסים בעננים לא יאפשרו לכם לחזות בתופעה. התעדכנו מראש בתחזית מזג האוויר, ובחרו את היום הבהיר ביותר.
  4. התלבשו היטב- החורף הנורבגי קר במיוחד, עוד יותר בשעות הלילה. מומלץ ללבוש ביגוד תרמי, כובעי צמר, כפפות ומגפיים שיאפשרו לכם להמתין בסבלנות לאורות הצפון מבלי לסבול.
  5. סבלנות זה שם המשחק- הזוהר הצפוני בלתי צפוי, וגם אם תקיימו את כל התנאים שהצגנו כאן למעלה, יכול להיות שתתאכזבו והזוהר הצפוני יחליט שלא להגיע באותו הלילה. אל תתאכזבו אם לא זכיתם לראות את התופעה בניסיון הראשון שלכם, והיו מוכנים להמתין מספר שעות בלב הטבע, תאמינו לנו, זה ישתלם בסוף.
  6. היעזרו בשירותי חיזוי הזוהר הצפוני- מומלץ להשתמש באתרים ובאפליקציות כמו  Aurora Forecast או Norway Lights , שם תוכלו לצפות בתחזיות מתי כדאי לכם לצאת לסיור זוהר צפוני.
  7. צאו לסיור מודרך- ההמלצה הכי חשובה שלנו. יציאה לסיור מודרך מגבירה באחוזים רבים את הסיכוי שלכם לפגוש את תופעת הזוהר הצפוני, שכן חברות הסיורים מקיימות את כל הסעיפים שכרגע הצגנו לכם, והן המנוסות והמקצועיות ביותר בנושא. החברות יודעות הכי טוב מתי לערוך סיורים ואיפה, ולכן מומלץ לקחת סיור מודרך לאורות הצפון, דבר שיחסוך לכם זמן יקר, ויעלה את הסיכוי שלכם לחוות רגעים צבעוניים ובלתי נשכחים. 

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!

דילוג לתוכן