צוק כס המטיף, נורווגיה

צוק כס המטיף (צוק פריקסטולן - Preikestolen) הינו הצוק של התמונות המפורסמות של נרווגיה. טיול יומי מושלם מסלול לצוק המטיף. כס המטיף חובה למטייל!

האתר הבא הוא בהחלט אתר יוצא דופן. צוק כס המטיף בנורווגיה הוא ללא כל צל של ספק אחד המקומות הייחודיים ביותר בעולם, ואטרקציה תיירותית פופולארית ומקורית. הסיבה לכך היא קרוב לוודאי שהארכיטקט של הפלא הזה, הוא אך ורק הטבע. ומה שמסוגל הטבע לייצר, עולה לפעמים על כל אטרקציה ידי אדם. אז נכון, צוק כס המטיף מרוחק יחסית משאר האטרקציות הפופולריות בנורווגיה, וקצת קשה פיזית להגיע אליו. ועם כל זאת, אם יש לכם את האפשרות, זוהי אטרקציה שחובה לבקר בה. כרבע מיליון מבקרים בשנה הם כנראה העדות החיה לכך.

תצפית הנוף המרהיבה בעולם

תצפית הנוף המרהיבה בעולם. זה התואר לו זכה צוק כס המטיף על ידי הCNN וה"לונלי פלנט". אז כפי שהשם מרמז, מדובר למעשה בצוק עצום, המחובר לצלעו של הר ונמצא בגובה של לא פחות מ600 מטרים מעל ה"פיורד ליסה". שיטחו של הצוק הוא 25 מטרים על 25 מטרים, הוא עשוי גרניט ורובו ככולו שטוח ונוח לתנועה. קשה לתאר במילים את המראה המרהיב של הצוק ממרחק, וכמובן את הנוף עוצר הנשימה הנשקף ממנו. 

הסיפור מאחורי צוק כס המטיף

המקום הזה באמת ייחודי. לא מוכרות ברחבי העולם דוגמאות רבות לתופעות טבע שכזו. את הקרדיט לכך אפשר וצריך לתת לאדם אחד. בשנת 1901 הפליג המתעמל תומאס פיטר רנדולף על ספינת נוסעים במימי הפיורד. הצוק, אשר רגל אדם לא דרכה בו קודם לכן, היה חלק מהאטרקציות של כלי השיט שזכו לראות את המחזה המרשים מלמטה. מהזווית הזאת הזכיר הצוק למתעמל את הדוכן המסורתי בנצרות בו יושב המטיף. והוא אכן צעק זאת בקול רם ובאותו רגע גמלה בראשו ההחלטה – הוא חייב לטפס ולהגיע לצוק הזה. והוא לא רק הבטיח, אלא זמן קצר מכן אכן טיפס והגיע לצוק. המסלול שלו היווה בעצם את תחילתו של תהליך לא פשוט. בתחילה נבנו צריף פשוט ולאט לאט נסללה מעין דרך מאולתרת לצוק. התהליך היה לא פשוט באופן טבעי, בשל מגבלות התנועה בשטח המצוקי, אבל מעל מאה שנים מאוחר יותר, מושך אליו המקום מאות אלפי מבקרים בכל שנה ומהווה את אחד מהאתרים המתוירים ביותר בנורווגיה כולה. אותו תומאס פיטר רנדולף היה זה שבקריאתו נתן למעשה למקום את שמו.

צוק כס המטיף - יצירה מושלמת של הטבע

על פי גיאולוגים וחוקרי אקלים נוצר צוק כס המטיף לפני כעשרת אלפים שנה. כל האיזור היה קפוא לחלוטין, מעל לגובה הצוק, עד שהתרחש באיזור מה שמכונה "פיצוץ כפור". הסדקים התמלאו במים שקפאו, והפיצוץ יצר זוויות ייחודיות בקרחון. האיזור כולו מתאפיין בזוויות בלתי שגרתיות בתחומי הקרחונים. 

האגדה המקומית מספרת אגב, שביום שבו יינשאו בנורווגיה שבעה אחים לשבע אחיות, ייפול הצוק ויקרוס למימי הפיורד. עד היום לא נמצאו מתנדבים לבדוק את האגדה הזאת, ועל פי קצב הילודה בנורווגיה ספק אם זה יקרה. 

צוק כס המטיף - לא קלה הדרך אל האושר

המספרים העצומים של התיירים והמבקרים בצוק כס המטיף עלולים לבלבל – מדובר בחווייה פיזית בהחלט. לא מדובר כאן באתר שמגיעים אליו עם הרכב , מצלמים כמה תמונות ונוסעים לאתר הבא. הביקור כאן כולל מסלול הליכה אל הצוק ובחזרה ממנו. המסלול עצמו גם הוא אינו מלאכותי וכולל חלקים תלולים ואף בוציים. בחלק מן הצוקים אותם תעברו, תיתקלו לעיתים גם ברוחות חזקות. אורכו של המסלול כשמונה קילומטרים והוא אורך באופן ממוצע כשעתיים. לכל כיוון כמובן. אם אתם לא בכושר אז ייתכן שיהיה לכם לא פשוט, אבל אלו שיחליטו ללכת על זה, יזכו לחווייה משגעת. 

שאלות נפוצות על צוק כס המטיף

בהחלט כן. ההגעה אמנם איננה פשוטה, אך שווה כל מאמץ.

המסלול אל הצוק מתחיל בפתחה של אכסניית הנוער פריקסטולן (Preikestolen ).

בקרבת אכסניית הנוער ממנה מתחיל המסלול תמצאו מספר בתי מלון. שימו לב – יש פערים משמעותיים בטווח המחירים בין בתי המלון. על כן מומלץ לבדוק ולהזמין מראש.

העונה המוגדרת כאן כמומלצת היא בין החודשים אפריל וספטמבר. אך כדאי לזכור שמזג האוויר הפכפך, על כן יש להתעדכן טרם ההגעה.

המסלול תמיד מלא מבקרים, על כן ככל שתצאו לדרך מוקדם יותר, כך תיהנו מפרטיות יחסית.

לא חובה. אבל אם אתם מעוניינים לבקר בצוק מוקדם בבוקר, כנראה שזו האפשרות המועדפת.

למרבה הצער  לא. המסלול תלול ואינו מאפשר בשום אופן תנועה עם עגלות או כיסאות גלגלים.

למרבה הפלא לא! הנורווגים החליטו לשמור על המראה הטבעי של הצוק ועל כן החליטו לא להציב בו גדר.

מומלץ להגיע ברכב שכור עד לאכסנייה בה מתחיל המסלול. יש גם אוטובוס למקום. בחלק מן חודשי השנה האוטובוס עוצר מרחק עשרה קילומטרים מהאכסנייה, ומשם יש לקחת מונית.

חד משמעית לא. מטעמי בטיחות השימוש ברחפנים אסור בהחלט.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!