חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מזרח נורבגיה

עזרה בתכנון טיול לנורווגיה? השאירו פרטים 👇

אזור מזרח נורבגיה כולל את חלקה המזרחי של דרום נורבגיה, מאוסלו ואוסלופיורד בדרום עד לילהאמר ואגם מיוסה בצפון.
זהו האזור המיושב ביותר בנורבגיה, והוא עשיר בתרבות ובאפשרויות לפעילויות בילוי ופנאי. אוסלו היא אוצר של תרבות ומוזיאונים, עם פארק ויגלנד בראשם, אך גם פנינת נוף בזכות מיקומה לחופי הפיורד, היערות הרבים שבשטחה וההרים הסובבים אותה. דרומית לאוסלו, לאורך החוף, פזורות עיירות חוף יפות רבות. אוסלו ולילהאמר אירחו, כל אחת בזמנה, את משחקי אולימפיאדת החורף, ובשתיהן ניתן למצוא אתרי סקי, מקפצות סקי ועוד אטרקציות מתחום ספורט החורף. שמורת יוטנהיימן היא חגיגה לאוהבי הטבע והנוף הבתוליים, עם פיסגת הגלדופיגן, שהיא הגבוהה בנורבגיה, קרחונים, אגמים, שבילי הליכה ובקתות הרים.

מקומות במזרח נורבגיה

לום
עיירה קטנה (וגם שמו של האזור הקרוב אליה) המפורסמת בעיקר בזכות היותה בסיס לטיולים בהרי יוטנהיימן ובשמורת יוטנהיימן, בעלת…להמשך קריאה!
אוסלו
בירת נורבגיה נמצאת בדרום המדינה, ונוסדה בסביבות שנת אלף על ידי הויקינגים ומלכם הארלד. העיר בה מוענק מדי שנה פרס נובל לשלום…להמשך קריאה!
גיילו
עיירה קטנה השוכנת בגובה 800 מ', בחצי הדרך בין אוסלו לברגן על כביש 7, שהוא ציר נסיעה מרכזי. קו הרכבת בין ברגן לאוסלו, העובר…להמשך קריאה >>
הלדן
עיירה השוכנת על גדות אידהפיורד (Iddefjord), העובר בגבול בין נורבגיה לשבדיה, ועל הדלתה של נהר Tista. בגלל הקרבה לשבדיה הוקם…להמשך קריאה!
לילהאמר
העיר לילהאמר נמצאת במזרח נורבגיה, 186 ק"מ צפונית לאוסלו הבירה. היא ממוקמת בחלקו הצפוני של אגם מיוסה (Mjosa), האגם הגדול ביותר…להמשך קריאה!
קריסטיאנסנד
העיר הגדולה בדרום נורבגיה והחמישית בגודלה בנורבגיה כולה (77,000 תושבים), שוכנת על החוף הדרומי ביותר של נורבגיה. העיר הוקמה על…להמשך קריאה >>

אטרקציה

דרך פר גינט – Peer Gynt Mountain Road

הדרך נקראת על שם מחזה המספר על בחור נורבגי בן 20 בשם פר גינט, אשר מתמודד עם אירועים והרפתקאות נועזות. המחזה נכתב על ידי הנריק איבסן (Henrik Ibsen), ונכתבה עבורו יצירה מוזיקלית על ידי אדוארד גריג (Edvard Grieg), שניהם נורבגים. ביתו של פדר גונס (Peder Gunth), שחי במאה ה-18, ושחייו שימשו השראה לאיבסן לכתיבת פר גינט בשנת 1867, משוחזר ופתוח לקהל בכפר וינסטרה (Vinstra).
דרך פר גינט היא כביש הררי מקביל לכביש המהיר E6, שהנסיעה בו מאריכה את הזמן בכשעתיים, אך עוברת בנופים מרשימים. מלילהאמר יש לנסוע 5 ק"מ צפונה ולפנות שמאלה לעבר Skeikampen, עיירה תיירותית קטנה לרגלי הר באותו שם (1,124 מ'). מכאן מתחילה דרך פר גינט. יש להמשיך צפונה דרך הכפרים Nisjuvatna, Dordalen ו-Dordalsknappen עד Fagerhoi. מכאן תצפית מרהיבה על הרי יוטנהיימן (Jotunheimen) במערב, ורונדן (Rondane) במזרח. בהמשך עוברים דרך נקודת התצפית Listulhogda בגובה 1,053 מ', הנקודה הגבוהה ביותר בכביש. הנקודה הבאה היא הכפר Gala ובהמשך עמק Hattdal, הכפר Espedalen והכפר Skabu, בו ישנה תחנת מידע לתיירים. סוף הדרך בכפר וינסטרה (Vinstra) או לחלופין, כביש 255 חזרה ללילהאמר.
זהו כביש אגרה. הוא נפתח בקיץ בתחילת יוני, ונסגר בסתיו עם תחילת השלגים.

כתובת
5 ק"מ צפונית ללילהאמר לפנות מערבה לעבר Skeikampen.
טלפון
+(47)-90-076 081
דוא"ל
post@peergyntvegen.no

הפלגה על אגם מיוסה – Skibladner Steam Boat

ספינת הקיטור הישנה ביותר בעולם שעדיין בתפקיד, הושקה בשנת 1856, ועדיין מפליגה כל קיץ על אגם מיוסה. הספינה עוגנת בערים ובכפרים סביב האגם בהן לילהאמר, האמאר (Hamar), גיוביק (Gjovik), מולב (Moelv) ואיידסבול (Eidsvoll). הנוף המרהיב של האגם, ההרים והעיירות סביב יחד עם שיט בספינת קיטור, מספקים חוויה מיוחדת של שלווה ורוגע.
שעות יציאת הספינה: בעונת הקיץ (27/6 – 18/8) בכל יום מלבד ימי ב'. המסלול משתנה ומומלץ להתעדכן בלוח הזמנים המפורט באתר האינטרנט. יש להגיע 10 דקות לפני מועד ההפלגה, ומומלץ להזמין מקומות מראש (אפשר דרך האתר).
מחיר הפלגה: 120 – 320 קרונות, תלוי במסלול הנסיעה. ילד עד גיל 12 מלווה במבוגר – חינם.

טלפון
+(47)-61-14 40 80
פקס
+(47)-61-14 40 81
דוא"ל
booking@skibladner.no

הכמרים בסלע – Kvitskriuprestein

תופעת טבע מיוחדת שיצרה את פירמידות הסלע הגבוהות ביותר בצפון אירופה. אלו מעין פסלים טבעיים שנוצרו על ידי ארוזיה, שהיא תופעה נדירה מאד בחלק זה של היבשת. הסלעים מכונים "הכמרים" בגלל דמיונם לכמרים במבט מרחוק. הקרקע הלבנה שנוצרה על ידי סחף של הקרחונים (מורנה) בתקופת הקרח המוקדמת, היא קשה מאד כאשר היא יבשה, אולם נשטפת בקלות בידי גשמים וזרמי מים. הסלעים שבראשי העמודים הגנו עליהם כאשר הגשם סחף את הקרקע סביבם. תנאים נוספים שסייעו להווצרות העמודים המיוחדים הם גבעות תלולות במיוחד וגשמים כבדים. תהליך התהוות ה"כמרים" עדיין נמשך, ולכן נדרשת הגנה עליהם. המקום הוכרז כאתר מוגן על ידי בית המלוכה הנורבגי.

כתובת
2 ק"מ אחרי אוטה (Otta) ליד הכפר Selsverket, לפנות מזרחה לעבר הפארק רונדן.

ארכיטקטורה

כנסיית הלוחות בכפר רינגבו – Ringebu Stavechurch

אחת מכ-1,000 כנסיות לוחות שנבנו בנורבגיה במאה ה-11, שרק 28 מהן שרדו עד ימינו. הכנסיה ברינגבו, כפר קטן 60 ק"מ צפונית ללילהאמר, נבנתה בשנת 1220, והיא אחת הגדולות ששרדו. בשנת 1921 בוצעו בכנסיה עבודות שיפוץ נרחבות. סביב דלת הכניסה המערבית תחריט של נחש ודרקון מהכנסיה המקורית, שניזוק מעט בעת הרחבת דלת הכניסה. דלתות הכניסה המקוריות היו צרות מאד על מנת שלא יכנסו הרוחות הרעות יחד עם המתפללים. גם ראשי דרקונים על הגג נועדו להפחיד את הרוחות הרעות. מטבעות קדומים וממצאים ארכיאולוגיים נוספים, שמצאו בחפירות ליד הכנסיה, מוצגים כיום באוסף ווידמן (Weidemann Collection) ברינגבו.
בחודשי הקיץ מתקיימים במקום קונצרטים (כדאי להתעדכן).

מחירי כניסה
מבוגר – 40 קרונות, ילד – 20 קרונות. כרטיס הכולל כניסה לאוסף Weidemann מבוגר – 70 קרונות, ילד – 40 קרונות.
כתובת
רינגבו (Ringebu)
60 ק"מ צפונית ללילהאמר על כביש E6 בין אוסלו לטרודנהיים.
דוא"ל
ringebu@stavechurch.no

טבע

אגם מיוסה – Mjosa

האגם הגדול ביותר בנורבגיה, נמצא במזרח המדינה, 70 ק"מ צפונית לאוסלו. אורכו 117 ק"מ, שטחו 336 קמ"ר ועומקו המקסימלי 443 מ'. האגם נמצא בשטחם של שלושה מחוזות, ולחופיו שוכנות שבע ערים ועיירות – לילהאמר (Lillehammer) והמר (Hamar) הן הגדולות שבהן. מרבית חופיו של האגם מכוסים ביערות או בשטחים חקלאיים, אך יש בו גם שטחי בילוי ונופש רבים. כביש 6E, הכביש המהיר אוסלו -טרודנהיים, ומסילת הרכבת בין אוסלו לטרודנהיים עוברים בצמוד לאגם, ולנוסעים בהם נשקף נוף מרהיב. העיר לילהאמר שוכנת לחופו הצפוני של אגם מיוסה, ויש בה אטרקציות תיירותיות רבות, שהמפורסמת בהן היא מקפצת הסקי האולימפית. העיירה Gjovik שוכנת לחופו המערבי של האגם, ויש בה מוזיאון פתוח לתרבות והיסטוריה.

כתובת
מאוסלו כביש E6 צפונה או רכבת אוסלו – טרודנהיים.

הפארק הלאומי רונדן – Rondane National Park

אזור הררי בו מספר פסגות גבוהות, רמות חשופות ועמקים עמוקים עשירים בצמחיה. במקום נמצאים העדרים האחרונים של אייל הקוטב (Reindeer) שנותרו בנורבגיה. זהו מקום אידאלי לטיולים רגליים וטרקים, אך ההליכה יכולה להיות קשה, עקב סלעים גדולים ולא יציבים. רשת שבילים מסומנים ומספר בקתות הרים משרתים את המטיילים במקום.
בשטח הפארק עשר פסגות שגובהן מעל 2,000 מ', והשפעתם של הקרחונים מתקופת הקרח ניכרת בגאיות העמוקים שבחלק ההררי. האזור סלעי והאדמה בו מועטה, ולכן גם הצמחיה דלילה. במספר אזורים נמוכים יותר יש יער של עצי אורן ותרזה, אך מרבית השטח הוא הרים חשופים, המכוסים רק על ידי חזזיות ושיחים.
הכפרים Mysuseter,Hovringen ו-Grimsdalen הם שער הכניסה לפארק, והעיירה הגדולה באזור היא אוטה (Otta) על כביש E6. ניתן לעשות ראפטינג, לרכב על סוסים וכמובן ללכת ברגל.

כתובת
115 ק"מ צפונית ללילהאמר, על כביש E6, יש לפנות מזרחה באחד הכבישים המובילים לשמורה באזור העיירה Otta.
טלפון
+(47)-61-23 66 50
דוא"ל
post@visitrondane.com

שמורת יוטנהיימן
רכס ההרים יוטנהיימן נמצא 350 ק"מ צפונית לאוסלו. ההרים בו הם הגבוהים בנורבגיה והוא כולל מספר פסגות מעל 2,400 מ', קרחונים רבים…המשך קריאה!

פארקים

פארק המים בה – Bo Summarland

בפארק, הגדול מסוגו בנורבגיה, כמאה מתקנים שונים והוא פתוח בחודשי הקיץ בלבד. בפארק מגלשות מים מכל המינים והסוגים, חגיגה לאוהבי המים. נהר מלאכותי באורך 250 מ' זורם סביב לאי קטן. אפשר לבלות על האי, לשוט בנהר עם גלגל גומי או לשחות נגד הזרם. אחת לשעה הזרם מוגבר ואז יש גלים וחווית ראפטינג סוער אמיתית. במקום אחר גל מים מלאכותי, המאפשר חוויה של גלישת גלים לאלו הרוצים להתנסות בספורט זה. מגלשה ענקית המעניקה חוויה של מעין צניחה חופשית, מגובה 26 מ' אל תוך המים, מיועדת לאמיצים בלבד.
ישנו אזור מיוחד המיועד לילדים קטנים ובריכה מותאמת לתינוקות וגם משחקים רבים מחוץ למים עבור הקטנטנים. במתחם הפארק יש חוף עם מיטות שיזוף לאלו הרוצים לנוח, ואזור המותאם לילדים קטנים על מנת שגם הורים יוכלו להנות על החוף. אלו מכם המחפשים פעילות רגועה יותר, יכולים לשוט לטיול קצר בסירת קאנו באגם.
בנורבגית נכתב שם הפארק עם האות O וקו חוצה, ולכן יש לבטא את השם "בה" (עם סגול) ולא "בו", כמו שזה נראה באנגלית.

שעות פתיחה
בעונת השיא (1.7 – 13.8) ובסופי שבוע 10:00 – 20:00. בשולי העונה (10-30.6, 14-20.8) 10:00 – 17:00.
דרך הגעה
רכב: בעיירה Bo, כ-150 ק"מ מזרחית לאוסלו בכביש E18, כביש E134 וכביש 360.
מלארוויק כ-90 ק"מ צפונה על כביש E18 וכביש 36.
טלפון
+(47)-35-06 16 00
פקס
+(47)-35-06 16 01
דוא"ל
informasjon@sommarland.no

פארק שעשועים הונדרפוסן – Hunderfossen Family Park

נמצא בכפר הונדרפוסן, 21 ק"מ צפונית ללילהאמר. בפארק הממוקם במקום יפיפה, שפע אטרקציות המבוססות על התרבות והמסורת הנורבגית. יותר מחמישים אטרקציות לכל הגילאים. אחת האטרקציות המפורסמות והמרשימות הוא הטרול הגדול בעולם, 14 מ' גובהו בישיבה. במקום גם חווה לילדים לצד חווה אמיתית, מסלולי מכוניות לכל הגילאים, מגרש משחקי מים, אזור מחפשי הזהב, ועוד. תוכלו לצפות בסרט על חיפושיות ביער ואפילו לחוש בהן. כל המשפחה תוכל לצאת לראפטינג על נהר מלאכותי, באורך חצי קילומטר, דרך מפלים והפתעות נוספות. בארמון סיפורי האגדות מסופרים סיפורי עם נורבגיים ותוכלו לפגוש בו נסיכים ונסיכות, את מלך הטרולים ודמויות נוספות.

כתובת
21 ק"מ צפונית ללילהמר על כביש 6E.
באוטובוס מלילהאמר. ברכבת מאוסלו או טרודנהיים עד תחנת הרכבת של Hunderfossen.
טלפון
+(47)-61-27 55 30
פקס
+(47)-61-27 55 55
דוא"ל
troll@hunderfossen.no

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!

דילוג לתוכן