חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עזרה בתכנון טיול לנורווגיה? השאירו פרטים 👇

הפיורדים היפים בנורבגיה

מסע עוצר נשימה בין פיסות גן עדן

פיורדים, 'פלאי גן עדן', הפכו שם נרדף לנופים מעוררי השראה, וביקור בנורבגיה ייקח אתכם לגלות כמה מהפיורדים היפים בעולם. מהו פיורד, כיצד נוצר ומה הם הפיורדים היפים ביותר בנורבגיה? הישארו עמנו.

ביקור בנורבגיה לא יכול להיות שלם מבלי לבקר באוצרות הטבע המרהיבים שמאפיינים כל כך את המדינה הצפונית. היופי עוצר הנשימה שלהם מציע כמה מהנופים המרשימים ביותר בעולם. פנינות החן שנוצרו בתקופת עידן הקרח, עיצבו מאז את התרבות, ההיסטוריה והחיים הנורבגים, כשהם מגלמים איזון יפהפה בין מים שקטים, צוקים נישאים ובעונות החורף גם הרים מושלגים. 

אז בואו נתחיל את המסע שלנו, נטבול עצמנו בנופים עוצרי נשימה של פלאי הטבע, ונצלול אל הנשמה של נורבגיה:

מה הוא פיורד?

פיורדים הם מעין עמקים ארוכים, עמוקים וצרים, מלאים במי ים וגובלים בצוקים גבוהים, שיוצרים מעין צורת U. בניגוד למפרצי חוף, הפיורדים נחשבים לעמוקים יותר, ונחשבים לרדודים בקו החוף ועמוקים ככל שמתקדמים פנימה. 

ניתן למצוא פיורדים בכמה מדינות בעולם, ביניהם ניו זילנד, קנדה, גרינלנד וצ'ילה, אך הפיורדים הנורבגים ידועים במספרם הגבוה וביופיים המרהיב. פיורדים בנורבגיה נחשבים לחלק בלתי נפרד מהזהות של המדינה הצפונית, והם מציעים אינספור אפשרויות ואטרקציות למקומיים ותיירים כאחד.

כיצד נוצרו הפיורדים?

סיפורם של הפיורדים החל לפני מיליוני שנים, בעידן הקרח, תקופה שבה קרחונים מסיביים כיסו חלק גדול משטח כדור הארץ. היווצרותם של הפיורדים היא עדות לעוצמתם של הקרחונים הללו ולהשפעה ארוכת הטווח שהייתה להם על הגיאוגרפיה של העולם.

הקרחונים שנוצרו בעידן הקרח יצרו מעין נהרות קרח עצומים, שהיו כבדים והפעילו לחץ עצום על קרום כדור הארץ שמתחתיהם. נהרות הקרח נעו באיטיות, שחקו את הנוף, חצבו עמקים והעמיקו מסלולי נהרות קיימים. כוחו של הקרח היה כל כך גדול עד שהיה מסוגל לחצוב דרך סלעים וליצור עמקים מרהיבים בצורת U.

לאחר עידן הקרח, עם התחממות כדור הארת, הקרחונים הרבים החלו לסגת. משקל הקרח 'דיכא' את קרום כדור הארץ, וכשהקרחונים נמסו, מים ים נשטפו אל תוך העמקים שנחצבו על ידי הקרח. עמקים אלו, שכיום מלאים במי ים נקראים פיורדים.

היכן נמצאים הפיורדים של נורבגיה:

ניתן למצוא פיורדים באזורים נרחבים בנורבגיה, כשהם נמצאים לאורך כל קו החוף של המדינה, שמשתרע על פני 2,500 ק"מ. הריכוז הגבוה של הפיורדים נמצא באזורים הצפון- מערביים של המדינה, אך הפיורדים המפורסמים ביותר נמצאים דווקא במרכז- מערב המדינה.

אזורי הפיורדים הפופולאריים של נורבגיה:

מחוז וסטלאנדט (Vestlandet): מחוז וסטלאנדט, 'מערב נורבגיה', מכונה לעתים קרובות 'ארץ הפיורדים של נורבגיה', משום שהוא ביתם של כמה מהפיורדים המפורסמים במדינה, ביניהםSognefjord, Hardangerfjord, Geirangerfjord ו-Nærøyfjord, עליהם נרחיב בהמשך.

צפון נורבגיה (Nord-Norge): באזור הצפון תמצאו פיורדים רבים, ביניהם Lyngenfjord שבעיירה טרומסו ו-Vestfjord שבנורדלנד.

דרום נורבגיה (Sørlandet): למרות שבדרום המדינה נמצאים פחות פיורדים בהשוואה לאזור המערבי והצפוני, אם אתם מטיילים בדרום נורבגיה עדיין תצליחו למצוא כמה הפיורדים מקסימים, המפורסם שבהם הוא הליספיורד (Lysefjord).

מזרח נורבגיה (Østlandet): בעוד שחלקה המזרחי של נורבגיה מציג יערות עבותים והרים נישאים, האזור לא נחשב למחוז פיורדים. עם זאת, תמצאו בו מספר פיורדים חביבים, ביניהם האוסלופיורד (Oslofjord) שסמוך לבירה אוסלו.

ניתן למצוא פיורדים גם באיים הנורבגיים הגדולים כמו האי סבאלברד (Svalbard) שבאוקיינוס הארקטי ויאן מיאן (Jan Mayen) שבים גרינלנד, אך ההגעה אליהם מורכבת יחסית.

Geirangerfjord - היהלום שבכתר
Nærøyfjord
Nærøyfjord- הפיורד הצר ביותר בנורבגיה
Sognefjord
Sognefjord- הגדול והעמוק במדינה

כמה עובדות מעניינות על פיורדים:

  1. הפיורד הארוך והפיורד העמוק בעולם: Sognefjord, הממוקם בנורבגיה, מחזיק בתואר כפיורד הארוך בעולם והוא מגיע לאורך של למעלה מ-200 ק"מ. הפיורד העמוק ביותר בעולם הוא מפרץ סקלטון שנמצא באנטרקטיקה, והוא צולל לעומק של יותר מ-2,000 מטרים!. 
  2. בית גידול מגוון: הפיורדים ידועים במגוון הביולוגי העשיר שלהם, והם ביתם של מינים רבים של ציפורים, דגים, כלבי ים ואפילו לווייתנים. המים העשירים שבפיורדים יוצרים סביבת גידול מגוונת שמתאפיינת בצמחים ובעלי חיים שקוראים לפיורד בית.
  3. כפרים לצד הפיורדים: לפיורדים הייתה ועדיין חשיבות מכרעת בעיצוב התרבות ואורח החיים בנורבגיה, כשכפרים ועיירות נבנו סביבם במשך מאות שנים, ואלו שימשו כנתיבים חשובים לתחבורה ומסחר.
  4. אתר מורשת עולמית של אונסק"ו: פיורדים רבים בנורבגיה, ביניהם Geirangerfjord ו-Nærøyfjord עליהם נרחיב בהמשך, נחשבים כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו בשל יופיים הטבעי עוצר הנשימה.
  5. מים מתוקים לצד מים מלוחים: דיברנו על כך שמי הפיורדים הם מי ים מלוחים, אך למעשה אם תטעמו את השכבה העליונה של מי הפיורדים, המים כנראה יהיו מתוקים. הדבר נובע מכך שלמרבית הפיורדים זורמים גם נחלים ונהרות של מים מתוקים, שנחשבים קלים יותר ממים מלוחים ולכן הופכים להיות השכבה העליונה של מי הפיורדים.
  6. פיורדים וזוהר צפוני: בחורף, פיורדים שממוקמים בחלקים הצפוניים של נורבגיה משמשים כנקודות תצפית פנטסטיות על הזוהר הצפוני (Aurora Borealis), ומוסיפים שכבה נוספת של יופי לנופים המרהיבים הללו.
  7. בנורבגיה קיימים למעלה מ-1,000 פיורדים, חלקם אינם מוכרים כלל ואינם נגישים למבקרים.

הפיורדים היפים בנורבגיה- מסע בין אוצרות הטבע שאסור לכם לפספס:

אז בואו נצא למסע דרך שישה מהפיורדים היפים והפופולאריים ביותר בנורבגיה- Geirangerfjord, Nærøyfjord, Sognefjord, Hardangerfjord, Lysefjord ו-  Romsdalsfjord כל אחד מהם מציע ביקור בעולם צבעוני מלא באטרקציות ופעילויות. ממפלים שוצפים ונקודות תצפית ועד מסלולי הליכה וסיורי שייט, כלל היעדים מציעים חוויות בלתי נשכחות.

ייראנגרפיורד – Geirangerfjord:

ה-Geirangerfjord נחשב לעתים קרובות ליהלום שבפיורדים של נורבגיה. אתר המורשת העולמי של אונסק"ו משתרע על פני 15 ק"מ ומלא במפלים מרהיבים, נופי הרים מלכותיים וצמחייה ירוקה עבותה.

ביקור בפיורד הקסום ייקח אתכם לגלות כמה מהמפלים היפים במדינה, ביניהם מפל 'שבע האחיות' (Knivsflåelvane) ומפל 'צעיף הכלה' (Brudesløret).

מיקום: ייראנגרפיורד ממוקם בחלק הדרום מערבי של מחוז Møre og Romsdal, במרכז מערב נורבגיה.

איך מגיעים: הפיורד נגיש ברכב, אוטובוס וסירה מכמה ערים בנורבגיה. אם אתם מגיעים מאוסלו, הדרך המהירה ביותר היא לטוס לעיר אלסונד ומשם לקחת אוטובוס או מעבורת לגיירנגר.

מאפיינים מיוחדים: ייראנגרפיורד ידוע ביופיו הבתולי, כשהוא מציג בגאווה צוקים נישאים ומפלים מרשימים. 

אטרקציות בפיורד: תוכלו לצאת לשייט בפיורד, קייאקים במי הפיורד, טיולי דיג וטיולים רגליים לנקודות תצפית בפיורד כמו- Flydalsjuvet ו-Dalsnibba, שמציעות נוף פנוראמי עוצר נשימה. 

אטרקציות בסביבת הפיורד: בכפר הסמוך Geiranger, תוכלו לחקור את מרכז הפיורדים הנורבגי (Norwegian Fjord Centre), ואת כנסיית Geiranger המרשימה, כשהכפר הצבעוני והקסום מספר סיפור על חיים לצד הפיורד האייקוני. 

נרייפיורד – Nærøyfjord:

נרייפיורד נחשב לפיורד הצר ביותר בעולם, כשבחלקים מסוימים רוחבו מגיע ל-250 מטרים בלבד. הפיורד נחשב גם הוא לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. שמו של הפיורד- נרייפיורד- הוא 'פיורד צר' בנורבגית. 

סביב הפיורד האייקוני תמצאו נוף דרמטי ועוצר נשימה, עם הרים שצוללים הישר לים הכחול מגובה של 1,400 מטרים.

מיקום: נרייפיורד ממוקם בחלקה הדרומי של נורבגיה, במחוז ווסטלנד (Vestland), מחוז העיר ברגן.

איך מגיעים: לפיורד ניתן להגיע ברכב, בסירה או באוטובוס מברגן או מאוסלו. הנסיעה מברגן לדוגמא, תיקח לכם בין שעתיים וחצי לשלוש. רבים בוחרים להגיע לפיורד בשייט נופי במעבורת שיוצא מהעיירות הסמוכות.

מאפיינים מיוחדים: הפיורד הצר בעולם, נחשב לאתר מורשת של אונסק"ו.

אטרקציות בפיורד: מרבית מבקרי הפיורד יוצאים לשייט מרגש בפיורד, והאזור שמסביב מציע מגוון מסלולי הליכה יפהפיים. 

אטרקציות בסביבת הפיורד: חוות אוטרנס ההיסטורית (Otternes Bygdetun) שמספקת הצצה מרתקת לחיים באזור לפני 400 שנה, והכפר הוויקינגי בגודונגן (Viking Village in Gudvangen) שמספק חוויה תרבותית ומשעשעת.

סוגנה- פיורד –Sognefjord:

סוגנה- פיורד, שזוכה לכינוי 'מלך הפיורדים', נחשב לפיורד הגדול והעמוק ביותר בנורבגיה, והפיורד הארוך ביותר בעולם, כשהוא משתרע על פני לא פחות מ-200 ק"מ. הפיורד מגיע לעומק של 1,300 מטרים מתחת לפני הים.

לאורך הפיורד תמצאו את קרחון Jostedalsbreen, שנחשב לקרחון הגדול ביותר ביבשת אירופה. 

מיקום: סוגנה- פיורד ממוקם בליבה של נורבגיה, במחוז ווסטלנד (Vestland).

איך מגיעים: ניתן להגיע אל הפיורד ברכב, ברכבת או באוטובוס מאוסלו או מברגן. 

אטרקציות בפיורד: את הפיורד היפהפה ניתן לחקור באמצעות הפלגה או קייאקים, ובאזור תמצאו אינספור מסלולי הליכה, כשהמומלצים ביניהם הם טיולים רגליים בפארק הלאומי Jostedalsbreen.

אטרקציות בסביבה: הרכבת הפנוראמית של פלאם (Flåm Railway) שמציעה מסלול נופי עוצר נשימה, מוזיאון הקרחונים הנורבגי (Norwegian Glacier Museum).

הרדנגרפיורד (Hardangerfjord):

מוכר בשם 'מלכת הפיורדים', הרדנגרפיורד נחשב לשני באורכו בנורבגיה, והרביעי באורכו בעולם, כשהוא משתרע על פני 170 ק"מ. 

הפיורד מפורסם בזכות עצי הפרי הפורחים סביבו בתקופת האביב, בעיקר בחודש מאי, כשאלו יוצרים מחזה מרהיב של צבעי ורוד ולבן שממלאים את האזור בקסם ייחודי. 

מיקום: הרדנגרפיורד נמצא בחלק הדרום מזרחי של פיורד נורווגיה, במחוז Vestland.

איך מגיעים: הפיורד נגיש ברכב או באוטובוס מברגן ומאוסלו. באזור פועלת גם רשת של סירות אקספרס שיביאו אתכם עד ללב הפיורד.

אטרקציות בפיורד ובסביבתו: אטרקציית השיא של הביקור בפיורד הוא המסלול המרהיב שמוביל לפסגת טרול טונגה (Trolltunga) המפורסמת, שנקראת גם 'לשון הטרול'. השביל האתגרי הוא באורך של 27 ק"מ בין נופים עוצרי נשימה של מים כחולים והרים ירוקים. בנוסף, תמצאו בסביבת הפיורד את קרחון פולגפונה (Folgefonna), ומסלול ייחודי שנקרא 'מסלול המיצים והסיידר של הארדנג'ר (Hardanger Juice and Cider Route), שייקח אתכם לגלות חוות ייחודיות שמייצרות מיצים טבעיים משובחים וכמובן לטעום סיידר מקומי. באזור תמצאו גם את מפל Vøringsfossen היפהפה, ואת הפארק הלאומי Hardangervidda National Park שמציע מגוון מסלולי רכיבה, הליכה וטיפוס לצד נופים מדהימים.

ליספיורד- Lysefjord:

ליספיורד, שמכונה 'פיורד האור' בשל סלעי הגרניט הבהירים של הגבעות שמקיפות אותו, משתרע על פני 40 ק"מ ונחשב לאחד מהפיורדים הפופולאריים בנורבגיה.

שתי האטרקציות המפורסמות בפיורד הקסום הן 'צוק כס המטיף' (Preikestolen), פסגת הר שמתנשא לגובה של 604 מטרים ומציע נקודות תצפית עוצרות נשימה אל עבר הפיורד וסביבתו, ו-'שראג' (Kjeragbolten), סלע תקוע בנקיק הר שהפך לנקודת תצלום אייקונית בה מטיילים מצטלמים על סלע שתלוי מעל תהום בעומק 984 מטרים.

מיקום: ליספיורד ממוקם באזור Ryfylke שבמחוז Rogaland בדרום מערב נורבגיה.

איך מגיעים: ליספיורד נגישה בקלות מהעיר סטוונגר במעבורת או ברכב. עבור אלה שטסים לנורבגיה, שדה התעופה הקרוב ביותר הוא נמל התעופה של סטוונגר.

מאפיינים מיוחדים: הפיורד מפורסם בתצורות הרי הגרניט המדהימים שניצבים לאורכו, ונמצאים כאן שניים מהאתרים האייקונים ביותר של נורבגיה- צוק כס המטיף (Preikestolen) ושראג (Kjeragbolten).

אטרקציות: מלבד טיול לשני האתרים האייקונים, תוכלו להפליג דרך הפיורד, לצאת לחוויית טיפוס צוקים, ולחקור את מדרגות פלורלי (Flørli stairs), גרם מדרגות העץ הארוך ביותר בעולם.

אטרקציות באזור: העיר הסמוכה סטוואנגר (Stavanger) מציעה אינספור אטרקציות, ביניהן עיר עתיקה יפהפייה ובה קתדרלת סטוואנגר הקסומה. מומלץ לשלב את הביקור בפיורד עם ביקור בעיר החביבה, שם תוכלו ליהנות מארוחה טובה, קניות ומסע בעיר היסטורית קסומה.

רומסדלספיורד- Romsdalsfjord:

רומסדלספיורד נחשב לאחד מהפיורדים המיוחדים בנורבגיה, כשהוא מציג בגאווה את הגיוון של נופי המדינה הצפונית. מסע דרך הפיורד ייקח אתכם לגלות הרים מחוספסים, איים קסומים ואינספור צבעים שמציעים מסע בלתי נשכח של יופי טבעי.

מיקום: רומסדלספיורד ממוקם במחוז Møre og Romsdal, בחלקה המערבי של נורבגיה. 

איך מגיעים: הפיורד נגיש בקלות באמצעות מספר אמצעי תחבורה. אם אתם מגיעים מאוסלו או ברגן, תוכלו לבחור בטיסה ישירה לנמל התעופה אלסונד. משם, תוכלו לקחת אוטובוס או רכב כדי להגיע לאחת מנקודות העצירה לצד הפיורד. בנוסף, תוכלו להגיע לאזור דרך נסיעה ברכבת הציורית ראומה (Rauma Railway), שמציעה נופים עוצרי נשימה של הפיורד והנופים שמסביב.

מאפיינים מיוחדים: הפיורד מפורסם בשל פסגות ההרים המרשימות שסביבו, ביניהם כמה מהמפורסמות בנורבגיה- 'פסגת הטרולים' (Trollveggen), והר רומסדלהורן (Romsdalshornet), הר יפהפה שנחשב לגן עדן עבור חובבי טיפוס.

אטרקציות: באזור הפיורד תמצאו אטרקציות רבות, ביניהן טיולים רגליים, טיפוס הרים ואפשרויות דייג. אם אתם מעדיפים חוויות רגועות יותר, תוכלו לחקור את ההיסטוריה והתרבות המקומית במוזיאון רומסדאל (Romsdal Museum), ליהנות מנסיעה ציורית לאורך הדרך האטלנטית של נורבגיה, או להתפעל מהנופים המדהימים שמציעה רכבת ראומה.

אל תפספסו ביקור בעיר הסמוכה אלסונד (Ålesund), עיר שידועה בארכיטקטורת הארט- נובו שלה, ביתן של אטרקציות רבות כמו אקווריום אלסונד (Atlanterhavsparken), מוזיאון אלסונד ונקודת התצפית של הר אקסלה (Mount Aksla Viewpoint). בחודשי החורף תמצאו אתרי סקי רבים באזור הפיורד הקסום.

לחזור למשהו ספציפי?

נורווגיה למטיילים ישראלים הקבוצה הסודית – Norway for Israeli travelers‏
Booking.com

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!

דילוג לתוכן