Search
Close this search box.

סוינהפיורד – Sognefjord

עזרה בתכנון טיול לנורווגיה? השאירו פרטים 👇

סוינהפיורד – Sognefjord

הפיורד הארוך בעולם, נכנס 200 ק"מ לתוך היבשה. האזור בו הוא פוגש את הפסגות הגבוהות והקרחונים נחשב מהמקומות היפים בעולם, הוא מגיע עד למרגלות רכס יוטנהיימן (ממזרח) ושמורת קרחון יוסטדל (מצפון), בהם יש שפע של מסלולי טיולים רגליים, הליכה על קרחונים, טיפוס על קרחונים ועוד. סוינהפיורד נכנס מהים במערב מזרחה אל פנים היבשת, ולכל אורכו הוא שולח פיורדים רבים, בצורת ענפים, צפונה ודרומה. אחד מהמפורסמים שבהם הוא הנרופיורד (Naerofjord), שהוא פיורד צר במיוחד, והוכר על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית.
לאורך סוינהפיורד ניתן למצוא מקומות מעניינים רבים. מוזיאון הקרחונים בפיירלנד (Fjaerland), המספר בתצוגה אינטראקטיבית הכל על אודות שלג, קרח וקרחונים. מרכז המבקרים של שמורת יוסטדל ב-Breheimsenteret, המהווה מרכז לטיולים בשמורה בכלל ולקרחון ניגרדסברין (Nigardsbreen) בפרט. קרחון בויאברין (Boyabreen), הנמצא בקרבת הכביש הראשי של פיירלנד (Fjaerland). המרכז לדגי הסלמון (Wild Salmon Centre) בלרדל (Laerdal), המציג את המסורת הקשורה לדיג הסלמון בנורבגיה. "כביש השלג" בין אורלנד (Aurland) ללרדל (Laerdal), כביש 243, שם השלג מחזיק מעמד גם בקיץ והנוף נפלא. הכפר פלאם (Flam) והרכבת של פלאם.

כתובת
330 ק"מ צפונית לאוסלו. שיט בספינה, רכבת מאוסלו או ברגן או באוטובוס באחד מהקווים הרבים לאזור.
טלפון
+(47)-57-63 33 13
דוא"ל
info@sognefjord.no

 

מוזיאון סוינהפיורד בקאופנגר – Museumsnett Sogn og Fjordane

מוזיאון מודרני המציג את ההיסטוריה של אזור סוינהפיורד. בתקופות שלפני סלילת הכבישים היווה הפיורד את עורק התחבורה העיקרי להעברת סחורות ואנשים וכן לדיג. תצוגת הסירות במקום מדורגת כתצוגה הטובה ביותר בנורבגיה. בית המלאכה של בוני הסירות מציג את הכלים של בעלי המקצוע. בנוסף לכך מוצגים כלים המשמשים לדיג, וחפצים שונים הקשורים לחיים סביב הפיורד. המוזיאון נמצא בעיירה קאופנגר, סמוך למעגן המעבורות ולכנסיית הלוחות של קאופנגר.

שעות פתיחה
יוני – אוגוסט בכל יום, 10:00 – 18:00.
מחירי כניסה
הכניסה חופשית למבקרים במוזיאון הפתוח.
כתובת
מברגן כביש E16 וכביש 5 או מעבורת מגודואנגן.
טלפון
+(47)-57-72 12 20
פקס
+(47)-57-72 12 29
דוא"ל
asbjorn.tyssen@sunnfjord.museum

מוזיאון דגי הסלמון הנורבגי – The Norwegian Wild Salmon Centre

במוזיאון מוצג מידע על דג הסלמון החי בטבע והמסורת הקשורה לדיג שלו. נמצא על שפת נהר לרדל (Laerdal river) בסמוך לכפר לרדל (Laerdal), בקצה אחת משלוחותיו המזרחיות של סוינהפיורד. תקבלו הסבר על תפוצתו של דג הסלמון באוקיינוס האטלנטי הצפוני, ועל הדרכים בהן האדם פועל לניצולו מצד אחד, ולהגנה ושימור שלו מצד שני. הדגש ניתן לדג הסלמון החי בר בטבע כמשאב לאדם, ועל הסכנות הנשקפות לו מצד האדם, כמו זיהום, גשם חומצי, ויסות נהרות ועוד. בבריכת הדגים ניתן לצפות מקרוב בדגי סלמון שמשקלם 10-15 ק"ג, וללמוד על מחזור החיים המיוחד שלהם, בעזרת סרט ותצוגה. הסרט מוצג על מסך ענק באודיטוריום כל 30 דקות. ניתן להתנסות בדיג סלמון בסימולטור. גישה נוחה לנכים.

שעות פתיחה
מאי 10:00 – 18:00, יוני 10:00 – 19:00, יולי 10:00 – 22:00, ספטמבר 11:00 – 17:00.
דרך הגעה
כביש 5 מקאופנגר.
כביש E16 או 243 מפלאם וברגן
טלפון
+(47)-57-66 67 71
פקס
+(47)-57-66 66 82
דוא"ל
post@norsk-villakssenter.no

המוזיאון הפתוח בקאופנגר – The Heiberg Collections

מוזיאון פתוח המציג את החיים באזור סוינהפיורד, מימי הביניים ועד ימינו. נמצא בעיירה קאופנגר (Kaupanger) על גדותיו של סוינהפיורד. במוזיאון למעלה משלושים מבנים, שהובאו מכל הסביבה, החל ממבנים מימי הביניים ועד מבנים בבניה תעשייתית משנת 1980. במקום גם משק חקלאי מסורתי עם חיות אמיתיות. במבנה המרכזי מוצגת תערוכה העוסקת בחקלאות, עבודות יד, ביגוד, מזון ושתיה, והחגים הדתיים והלאומיים. ניתן לראות במקום גם בית מלאכה, מרפאת שיניים ומכולת ישנים. ישנן גם תצוגות מיוחדות לילדים קטנים.

שעות פתיחה
מאי – ספטמבר 10:00 – 15:00, יוני-אוגוסט 10:00 – 17:00.
מחירי כניסה
מבוגר – 60 קרונה, ילד – 30 קרונה, משפחה – 130 קרונה. ביוני -אוגוסט כרטיס הכניסה כולל גם כניסה למוזיאון סוינהפיורד.
דרך הגעה
רכב: מברגן כביש E16 וכביש 5 או מעבורת מגודואנגן.
טלפון
+(47)-57-67 82 06
פקס
+(47)-57-67 85 11
דוא"ל
sogn.folkemuseum@dhs.museum.no

סוגנפיילט – Sognefjellet

קטע מכביש 55 החוצה את הר סוגנפייל (Sognefjell mountain), בין לוסטר (Luster) בדרום ללום (Lom) בצפון, שהוא אחד מהכבישים המוגדרים "נתיב תיירות לאומי" (National Tourist Route). אורכו של נתיב התיירות 110 ק"מ. הכביש עובר במעבר ההרים הגבוה והמרשים ביותר בצפון אירופה, בגובה 1,430 מ', ובנופים הרריים שיד אדם לא נגעה בהם. הכביש מחבר בין שני אזורים תיירותיים מובילים של נורבגיה – סוינהפיורד ושמורת יוטנהיימן, בה מצויות הפסגות הגבוהות ביותר בנורבגיה. הנוף כולל מגוון של תצורות טופוגרפיות – מישור רחב בצידו המזרחי, הרים מיוערים וגבוהים והפיורד במערב. הכביש תלול בקצהו המערבי, אך הוא רחב דיו לשתי מכוניות. גם קרוונים נגררים יכולים לנסוע בו, אך בזהירות. שלג רב מכסה את ההרים סביב במיוחד בחלקו המערבי של הכביש. בחורף הכביש סגור בחלקו והוא נפתח בדרך כלל בתחילת מאי עד לסתיו. בחורף מצטבר שלג בשולי הכביש עקב עבודת המפלסות, והוא יכול להגיע לגובה 8-10 מטר, וזהו מראה מיוחד.

כתובת
מאוסלו בכביש E6 יש לפנות מערבה ב Otta לכביש 15 עד LOm.

כנסיית הלוחות בקאופנגר – Kaupanger Stave Church
כנסיית הלוחות הגדולה ביותר באזור סוינהפיורד. הכנסיה בנויה ממספר הלוחות הגבוה ביותר מכל כנסיות הלוחות בנורבגיה, 22 לוחות. נבנתה בימי הביניים ונותרה ללא פגע כמעט, והיא נחשבת אחת מכנסיות הלוחות השמורות ביותר בנורבגיה. הכנסיה שוחזרה כמה פעמים. חפירות מתחת לכנסיה גילו סימנים לשתי כנסיות קדומות יותר, שכנראה נשרפו. בימת המטיף ואגן הטבילה הם מהמאה ה-17. הכנסיה שימשה את קהילת קאופנגר מאז הקמתה, ועדיין משמשת את הקהילה.
כנסיות הלוחות בנורבגיה נבנו על ידי הויקינגים, שחזרו בסוף המאה ה-11 לארצותיהם, והביאו איתם את בשורת העולם הנוצרי. הם השתמשו בידע הרב שצברו בחיתוך עצים לספינותיהם, כך שיהיו דקים וחזקים. ידע זה מרשים עד היום את החוקרים. הכנסיות נבנו במתכונת נוצרית, אך שולבו בהן סממנים פגאנים, זכר לתקופה הויקינגית, למשל ראשי דרקונים על הגגות. הבניה מזכירה בניה של פגודות סיניות, אך אין כל קשר בין התרבויות. מרבית כנסיות הלוחות בנורבגיה נבנו סביב סוינהפיורד, ששימש נתיב מרכזי לויקינגים הנורבגים ליציאה לים בדרכם לאירופה. סמוך לכל כנסיה בית קברות מקומי קטן. במאות 15-17 הורחבו רבות מהכנסיות והוספו להן עיטורים, ציורי קיר וקישוטים. רוב הכנסיות בנויות מעץ אלון או עץ מילה, ולחלקן חורי הצצה שנועדו למצורעים שלא הורשו להיכנס פנימה. קאופנגר נמצאת על כביש 5 מברגן. הגעה במעבורת מגודאונגן או מארדלס.

שעות פתיחה
יוני – ספטמבר 09:30 – 17:30.
מחירי כניסה
מבוגר – 35 קרונה, ילד/סטודנט – 25 קרונה, משפחה – 70 קרונה.
טלפון
+(47)-57-67 88 40
פקס
+(47)-57-67 88 89
דוא"ל
fmf-sfj@online.no

כנסיית הלוחות בורגונד – Borgund Stave Church
נמצאת בכפר לרדל (Laerdal), על גדות סוינהפיורד, נחשבת לכנסיית הלוחות היפה ביותר בנורבגיה, ומשמשת כסמלה של נורבגיה במקומות רבים – הדפסים על חולצות, כוסות, בולים, שטרות כסף ועוד. הסיבה לכך היא היותה אחת מהגדולות שבין כנסיות הלוחות, המרשימה ביותר, והמשומרת בצורה הטובה ביותר. כנסיית בורגונד משמשת מודל לשיחזורן של כנסיות נוספות בנורבגיה. היא נבנתה בשנת 1180, לאחר שהכנסיה הקודמת במקום נהרסה מריקבון של קירות העץ עקב רטיבות הקרקע, בצורה כזו שהשלד לא יבוא במגע עם האדמה הלחה, על ידי הרמתה על יסודות מאבן. בהקמתה היו מעורבים מומחים מתחום עיבוד העץ והספנות, שהשתמשו בכאלפיים קורות ולוחות עץ, ונעזרו בתושבים המקומיים. טקס חנוכת הכנסיה נוהל על ידי הבישופ בכבודו ובעצמו. במזבח חצובים חמישה צלבים, וחמישה נוספים על הקירות. במקום נפתח מרכז מבקרים חדש ובו תצוגה של ההיסטוריה של כנסיות הלוחות בנורבגיה ותפקידן בימי הביניים, חפצי אמנות וחפצים מכנסיות ישנות.

איך מגיעים
לרדל על כביש E16 בין קאופנגר לפלאם. במעבורת מגודואנגן או קאופנגר.

שעות פתיחה
מאי – אוקטובר 10:00 – 17:00.
מחירי כניסה
מבוגר – 65 קרונה, ילד/סטודנט – 45 קרונה, משפחה – 130 קרונה.
טלפון
+(47)-57-66 81 09
דוא"ל
fmf-sfj@online.no

כנסיית הלוחות באורנס – Urnes Stave Church

כנסיית לוחות, צורת בניה מיוחדת ואופיינית לנורבגיה, משנת 1130. מוכרת כאתר מורשת עולמי על ידי אונסק"ו משנת 1979. לכנסיה מקום מיוחד מבחינה ארכיטקטורת וסגנון בנייה, והיא תופסת מקום מרכזי באמנות הנורבגית ובהיסטוריה הנורבגית. בנורבגיה נותרו 28 כנסיות לוחות (Stave Churches) וזוהי אחת מהעתיקות ביותר ששומרו, ומהווה דוגמא מצויינת לאמנות ולמקצוענות של הנורבגים בבנייה בעץ. גם עיצוב הפנים של הכנסיה עשיר ויוצא דופן. ניתן להבחין בגילופי עץ יפים במיוחד. הכנסיה שימשה ככנסיה פרטית של אחת המשפחות המכובדות באורנס (Urnes). בוני הכנסיה היו מעודכנים באופנת הבנייה בעולם באותם ימים, והעתיקו אותה מבנייה באבן לבנייה בעץ. הכפר אורנס שוכן על גדות לוסטראפיורד (Lustrafjorden), שלוחה של סוינהפיורד, בקרבת העיירות סוגנדלספיורה (Sogndalsfjora) וקאופנגר (Kaupanger).

איך מגיעים
כביש 5 מברגן עד סוגנדלספיורה, משם צפונה 16 ק"מ עד Solvorn, בה תקחו מעבורת קצרה לצידו השני של לוסטראפיורד.

שעות פתיחה
7.6 – 31.8 10:30 – 17:30.
מחירי כניסה
מבוגר – 45 קרונה, ילד/סטודנט – 30 קרונה, משפחה – 90 קרונה.
טלפון
+(47)-57-67 88 40
פקס
+(47)-57-67 88 89
דוא"ל
fmf-sfj@online.no

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!

דילוג לתוכן