סטוונגר – Stavanger

סטוונגר – Stavanger
העיר ממוקמת על חצי אי בחוף המערבי. זוהי העיר הרביעית בגודלה בנורבגיה, אולם היא מרכזו של המטרופולין השלישי בגודלו בנורבגיה. העיר חשופה לרוחות חזקות, אך מזג האויר הוא מתון, עם ממוצע חודשי שאינו יורד מתחת לנקודת הקפיאה. כמות המשקעים השנתית 1,200 מ"מ בממוצע. בעבר הפרנסה העיקרית היתה ספנות, בניית ספינות ותעשיית השימורים, אך מאז שנות השבעים של המאה הקודמת תעשיית הנפט היא התעשיה העיקרית וגאוותה של העיר.
קתדרלת דומקירק (Domkirke), הנמצאת במרכז העיר, היא הקתדרלה העתיקה ביותר בנורבגיה. בתחומי העיר מספר אגמים יפים המהווים אזור בילוי ונופש פופולריים, אגם Breiavatnet, ממש במרכז העיר והאגמים Mosvatnet ו-Stokkavatnet על גבולה החיצוני. העיר העתיקה של סטוונגר (Gamle Stavanger) נמצאת ממש בסמוך למרכז העיר.
בקרבת סטוונגר נמצאות שתיים מהאטרקציות התיירותיות הבולטות של נורבגיה – צוק המטיף (Prekestolen) וקייראגבולטן.

כתובת
כביש E39 מברגן בצפון (כולל מעבורות) או קריסטיאנסנד בדרום.
כביש E134 וכביש 13 מאוסלו ומאזור הרדנגרפיורד.

כביש E39E39 Motorveien

הכביש המחבר את ברגן וסטוונגר (Stavanger) עם קריסטיאנסנד (Kristiansand), העיר הדרומית ביותר של נורבגיה. זוהי הדרך הקצרה ביותר עבור המבקרים באזור סטוונגר, צוק המטיף וקייראג לרדת דרומה, בדרך כלל על מנת לתפוס את המעבורת מקריסטיאנסנד. קטע הדרך מסטוונגר לקריסטיאנסנד, כ-230 ק"מ אורכו , והוא לוקח כשלוש שעות וחצי של נהיגה רצופה. הנוף לאורך הכביש יפה במיוחד, האזור משופע באגמים עם השתקפות מדהימה, פיורדים קטנים והרים לא גבוהים במיוחד, אבל יפים מאד. באזור זה אין אטרקציות תיירותיות בולטות, אך אם זמנכם בידכם עיצרו בעיירות החוף היפות שבדרך.

העיר העתיקה של סטוונגר – Gamle Stavanger

בתים עתיקים מעץ, רובם בצבע לבן, ורחובות מרוצפים אבן בצידו המערבי של הנמל. יש אומרים שזהו האוסף הגדול ביותר של בתים מעץ באירופה. לאחר מלחמת העולם השניה החלו בבנייתם של של בתים מודרניים בסטוונגר, לאחר הריסתם של כמעט כל המבנים הישנים, אך מועצת העיר החליטה לשמר חלק ממרכז העיר העתיקה. בחלק שיועד לשימור היו מבני עץ רעועים שאיש לא רצה בהם, אך האזור עבר שיפוץ ושימור מאסיבי. במקום מעל 170 בתים שנבנו בסוף המאה ה-18 ובתחילת המאה ה-19. חלק מהבתים הם בבעלות פרטית, ועדיין גרים בהם, והשאר בבעלות עירונית. בחלק מהבתים שוכנות גלריות בהן ניתן לצפות באומנים בעבודתם.
בתחום העיר העתיקה נמצא מוזיאון השימורים (Canning Museum), המציג את אחד ממקורות הפרנסה החשובים של העיר בעבר.

כתובת
בצידו המערבי של הנמל, סמוך למרכז העיר סטוונגר.

הקתדרלה של סטוונגר – Stavanger Domkirke

הקתדרלה העתיקה ביותר בנורבגיה, נבנתה בשנת 1,100 לערך. בשנת 1272 נהרסה העיר בשריפה והכנסיה ניזוקה קשות. לאחר מכן היא נבנתה מחדש והורחבה בסגנון גותי. בשנת 1860 הכנסיה עברה שיפוץ ופניה החיצוניים שונו במידה ניכרת על ידי ציפוי הקירות בטיח.

מגדל תצפית שריפות – Valbergtarnet & Vektermuseet

מגדל שמירה מרשים מאבן שנבנה בשנת 1866 במטרה לאפשר תצפית על העיר למניעת שריפות. המגדל החליף מגדל עץ אשר נבנה בשנת 1658. משמר העיר באותם ימים כלל שני מגדלים ועוד ארבעה אנשים, שפיטרלו ברחובות במטרה לאתר שריפות. בשנת 1833 כילתה שריפה גדולה 60 בתים בעיר, בזמן שהשומרים בשני המגדלים נרדמו ולא צלצלו בפעמונים שנועדו להזהיר את התושבים. בשנת 1922 פורק משמר העיר, ותפקידיו הועברו למשטרה ולמכבי האש. כיום משמש המגדל לתצפית עבור תיירים ויש בו מוזיאון (Vektermuseet) המביא את סיפורו של משמר העיר. המגדל מאפשר תצפית יפה על העיר העתיקה של סטוונגר ועל הנמל (Vagen).

כתובת
Holbergsgt. 27
בצד המזרחי של הנמל.
טלפון
+(47)-90-72 63 94
דוא"ל
rhelgoe@c2i.net

תחנת מידע לתיירים – Tourist Information

שעות פתיחה
ינואר – מאי ימים ב' – ו', 09:00 – 16:00, שבת בשעות 09:00 -14:00. יוני – אוגוסט כל יום 09:00 – 20:00. ספטמבר – דצמבר ב' – ו' 09:00 – 16:00, שבת 09:00 – 14:00. סגור בחגים.
כתובת
Domkirkeplassen 3
טלפון
+(47)-51-85 92 00
פקס
+(47)-51-85 92 02
דוא"ל
info@RegionStavanger.com

המוזיאון הימי של סטוונגר – Stavanger Sjofartsmuseum

מציג את ההיסטוריה הימית של חלקה הדרום-מערבי של נורבגיה. במוזיאון אוסף גדול של חפצי אמנות, ארכיון, תמונות ותיעוד נוסף, הקשורים לספנות, בניית ספינות ונמלי ים. במוזיאון מוצגות שתי ספינות מפרש מרשימות – ספינה בעלת תורן אחד (Sloop) בשם Anna af Sand, שנבנתה בשנת 1848, וספינת טיול בשם Wyvern, משנת 1897.
המוזיאון הוא אחד מחמשת המוזיאונים של המוזאון סטוונגר. באנגלית נקרא Stavanger Maritime Museum.

שעות פתיחה
נפתח בשעה 11:00 ונסגר ב-15:00 – 16:00, תלוי בעונה.
מחירי כניסה
מבוגר – 50 קרונות, סטודנט – 30 קרונות, ילד – 10 קרונות. ניתן להשתמש בכרטיס באותו יום עבור כל אחד מחמשת המוזיאונים השייכים למוזיאון סטוונגר.
כתובת
Nedre Strandgt. 17 & 19
בנמל של סטוונגר.
טלפון
+(47)-51-84 27 00
פקס
+(47)-51-84 27 01
דוא"ל
post@stavanger.museum.no

מוזיאון השימורים – Norsk Hermetikkmuseum

המוזיאון נבנה בשטחו של מפעל שימורי הדגים בעיר העתיקה של סטוונגר (Gamle Stavanger). משנת 1890 לערך היוותה תעשיית שמורי הדגים את ענף המסחר העיקרי בסטוונגר, עד לכניסתו המאסיבית של ענף הנפט בשנת 1960. התצוגה במוזיאון מאפשרת הצצה לתהליכי העבודה בתעשיית שימורי הדגים, החל מהגעתם של הדגים הטריים ועד עזיבת השימורים את המפעל. המכונות במקום עדיין פועלות, ובכל יום ראשון הראשון בחודש, מופעלים גם תנורי העישון (בקיץ גם בשלישי וחמישי). המוזיאון מהווה חלק ממוזיאון סטוונגר, שבו עוד ארבעה מוזיאונים. שמו של המוזיאון באנגלית Norwegian Canning Museum.

שעות פתיחה
המוזיאון נפתח ב-11:00 ונסגר ב-15:00 – 16:00, תלוי בעונה.
מחירי כניסה
מבוגר – 50 קרונות, סטודנט – 30 קרונות, ילד – 10 קרונות. ניתן להשתמש בכרטיס באותו יום עבור כל אחד מחמשת המוזיאונים השייכים למוזיאון סטוונגר.
כתובת
בעיר העתיקה של סטוונגר.
טלפון
+(47)-51-84 27 00
דוא"ל
post@stavanger.museum.no

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!