חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עזרה בתכנון טיול לנורווגיה? השאירו פרטים 👇

שייט צפייה בלווייתנים ודולפינים

חוויה הרפתקנית מרגשת בלב הטבע הנורבגי​

נורבגיה, ארץ הפיורדים המרהיבה, לוקחת את מבקריה למסע מלא בטבע עוצר נשימה. הרים, אגמים, נהרות וים כחול, כל אלו מחכים לתיירים שמגיעים בהמוניהם לכבוש את המדינה הצפונית. באוקיינוסים שמקיפים את המדינה ובליבם של הפיורדים העצומים, מחכה לכם חוויה ייחודית, במקום בו אוויר ים פריך ומלוח עוטף אתכם ונופים נישאים ומחוספסים עומדים בגאווה ליד המים הקפואים. עכשיו דמיינו לעצמכם מפגש עם כמה מהיצורים הימיים הגדולים בעולם- ברוכים הבאים לשייט לווייתנים ודולפינים, מסע עוצמתי שכל אדם חייב לחוות לפחות פעם אחת בחייו.

נורבגיה מתגאה בקו חוף רחב שמשתרע על פני 2,500 ק"מ, ומי הים שלחופי המדינה נחשבים למים עשירים. המדינה הצפונית היא ביתם של מגוון רחב של מיני לווייתנים ודולפינים, ולמטיילים לאורך החופים ולאורכי הפיורדים ישנן הזדמנויות נפלאות לגלות את היצורים הימיים המדהימים בסביבתם הטבעית. 

הזמן הטוב ביותר לצאת לשייט צפייה בלווייתנים:

עונת הצפייה בלווייתנים בנורבגיה משתנה מסוג אחד של לווייתן לאחר, אך העונה המומלצת ביותר היא בין החודשים מנובמבר עד ינואר, עונת הנדידה השנתית של הלווייתנים. הלווייתנים הפופולאריים, לווייתנים גדולי סנפיר ולווייתני האורקה, מגיעים לתוך הפיורדים הנורבגיים בדרך כלל בין סוף אוקטובר לחודש ינואר. עונה זו מספקת איתה תצפיות עוצרות נשימה בלב הפיורדים המרהיבים של נורבגיה.

אם אתם מטיילים בתקופה שבין חודש אפריל לסוף אוגוסט, תוכלו למצוא לווייתנים מסוג ראשתן גדול ראש (Sperm whales), אלו נמצאים בדרך כלל באזור איי וסטרלן (Vesteralen Islands) שבצפון מערב המדינה, מכיוון שאלו מעדיפים את המים העמוקים שנמצאים באזור.

בין החודשים מאי עד ספטמבר ניתן למצוא בעיקר דולפינים לבנים ולוויתני מינקי, בעיקר בצפון המדינה, ואם יתמזל מזלכם תוכלו אולי לפגוש לוויתן כחול חמקמק בתקופה זו.

סיורי השייט יוצאים לאורך כל חודשי השנה, כשגם בחודשי הקצה ניתן למצוא לווייתנים, בעיקר לווייתני מינק ולווייתנים מסוג ראשתן גדול ראש, אך התקופה המומלצת היא ללא ספק חודשי החורף, נובמבר עד ינואר, בהם תוכלו להפליג בפיורדים ולמצוא מגוון לווייתנים.

מהיכן יוצאים סיורי השייט?

סיורי שייט לווייתנים בנורבגיה נחשבים לאטרקציה פופולארית שלרוב יוצאת מהחלק הדרומי או הצפוני של המדינה, בעיקר מהעיירות טרומסו ואנדנס שבצפון, והעיר סטאוואנגר שבדרום.

טרומסו (Tromsø): העיר הצפונית טרומסו, שמכונה 'שער הכניסה לאזור הארקטי', מציעה מבחר רחב של סיורי שייט לצפייה בלווייתנים ודולפינים, עם הסיכוי הגבוה ביותר לפגוש ביצורים המרשימים. הסיורים יוצאים בכל חודשי השנה, כשהתדירות הגבוהה ביותר היא בחודשי הפעילות של הלווייתנים באזור- בין נובמבר לינואר.

אנדנס (Andenes): באי Andøya בארכיפלג Vesteralen, תמצאו מספר חברות שמציעות שייט לווייתנים. רוב החברות באזור מבטיחות שתראו לפחות לווייתן אחד או סנפיר חמקמק, ואם ההבטחה לא מתקיימת, בדרך כלל תוכלו להצטרף לסיור נוסף ללא תשלום.

סטוואנגר (Stavanger): למי שמטייל בדרום המדינה, העיר סטוואנגר היא נקודת מוצא מושלמת להפלגות צפייה בלווייתנים, במיוחד בחודשי הקיץ בהן תופעת שמש החצות מספקת שעות אור ממושכות. 

Whale Watching
העיר טרומסו- בירת הלווייתנים הנורבגית
Whale Watching
האי Andøya
Whale Watching
העיר סטוואנגר -סיורי לווייתנים בדרום נורבגיה

אילו לווייתנים תוכלו לפגוש בסיור השייט:

  1. לווייתן גדול סנפיר (Humpback Whales): אחד ממיני הלווייתנים הייחודיים בעולם, אלו ניתנים לזיהוי בקלות בשל הסנפיר העצום שלהם. הלווייתנים החביבים מספקים 'מופעי אקרובטיקה' מרשימים עם קפיצות מרהיבות וצלילות יפהפיות. הלווייתנים החביבים נודדים בדרך כלל לחוף הנורבגי בעקבות חיפוש אחר מזון, בתקופה שבין סוף הסתיו ועד תחילת החורף.
  1. לווייתני האורקה (Orcas): למרות שאלו מכונים ' Killer Whales', הרי שהאורקות בכלל לא מהווים איום על בני אדם. אלו ניתנים לזיהוי על ידי גופם השחור עם חלק תחתון לבן, וניתן לפגוש אותם בחודשי החורף באזורי הפיורדים של נורבגיה, כשאלו יוצאים לצוד דגי הרינג. האורקות נחשבים ליצורים אינטליגנטיים שידועים בטכניקות ציד אסטרטגיות ובקשרים משפחתיים חזקים.
  2. לווייתני מינק: לווייתן המינק הוא הלוויתן הנפוץ ביותר במי נורבגיה. הם קטנים יותר מגדולי סנפיר והם בדרך כלל נעים לבד. ניתן להבחין במינקים בנורבגיה לאורך כל השנה, אם כי התצפיות נפוצות יותר במהלך חודשי הקיץ.
  1. ראשתן גדול ראש (Sperm Whales): ראשתן גדול ראש הוא הגדול מבין הלווייתנים שבחופי נורבגיה, ואלו נמצאים לרוב מול חופי צפון נורבגיה, בעיקר סביב האי Andøya. הלווייתנים ניתנים לזיהוי על ידי ראש בצורת ריבוע, ואילו מסוגלים לצלול עד 90 דקות מתחת למים מבלי לעלות למעלה.
  2. לווייתנים כחולים (Blue Whales): למרות שתצטרכו המון מזל כדי לראות את הלווייתן הנדיר, היצור הגדול בעולם, הלוויתן הכחול, מבקר מדי פעם במים הנורבגיים, במיוחד באזור סבאלברד. אלו מזוהים בקלות על ידי גודלם העצום והגוף המוארך, שיכול להגיע לאורכים של עד 100 רגל.
  3. דולפין לבן גב (White-beaked Dolphins): הפלגות שייט ייקחו אתכם לפגוש גם את היצורים האהובים, שהם אמנם לא לווייתנים, אבל מקסימים לא פחות. את הדולפין לבן הגב ניתן לזהות על ידי המקור הקצר והבטן הלבנה שלו.

משך הסיור:

משך סיורי הצפייה בלווייתנים משתנה בין סיור לסיור, והוא נע בין שעות בודדות למסעות של יום שלם. חלק מהמפעילים מציעים גם הפלגות של מספר ימים שכוללות לינה, וחלק מהסיורים לא מגבילים את השייט בשעות, והוא לוקח עד שפוגשים בלווייתן או להקת דולפינים שתרצה את משתתפי הסיור.

מה ללבוש:

מזג האוויר של נורבגיה יכול להיות בלתי צפוי, ובדרך כלל קר יותר בים. מומלץ ללבוש ביגוד חם ולהביא איתכם שכבות נוספות. חלק מסיורי השייט מבקשים מכם להצטייד בחליפות סערה נגד מים. 

מה להביא אתכם:

מומלץ להצטייד במשקפת, שתאפשר לכם להתבונן בקרוב ביצור המרגש שתפגשו, ומצלמה שתוכל לתעד את המפגשים הקסומים.

חלק מהסיורים מציעים חטיפים ומים, אך מומלץ להצטייד בשלכם, שיהיה למקרה הצורך.

אם אתם סובלים ממחלת ים, מומלץ לשקול להצטייד בתרופות, אותן ניתן גם לרכוש בבית מרקחת מקומי.

הזמנת הסיור:

ישנם מפעילי טיולים רבים שמציעים שייט צפייה בלווייתנים בנורבגיה. מומלץ להזמין מקום מראש, במיוחד בעונת השיא- בחודשי הקיץ או בין החודשים נובמבר לינואר. 

חשוב לזכור כי הטבע הוא בלתי צפוי, וכי אמנם נעשים מאמצים לאתר את היצור הענק במהלך סיור השייט, אך לא ניתן להבטיח תצפיות ודאיות. סבלנות ותחושת ההרפתקה הן המפתח להקפת המרב מהחוויה המדהימה.

תיירות אחראית:

סיורי צפייה בלווייתנים הם לא רק חוויה משעשעת, אלא חוויה חינוכית שמלווה בהדרכות מרתקות על היצורים המרשימים ועל אמצעי ההגנה והשימור שלהם. כמעט כל סיורי השייט שומרים מרחק מכבד מהלווייתנים, גישה אחראית שנותנת למטיילים את ההזדמנות לצפות ביופיים של היצורים המפוארים מבלי לשבש את חייהם או את בית הגידול שלהם.

הפלגה בשמש חצות או בתקופת הזוהר הצפוני:

בעוד שהלווייתנים הם ללא ספק הכוכבים של סיור השייט, חודשי השנה השונים מביאים עמם תפאורה שונה למסע, שמוסיפה רובד בלתי נשכח לחוויה. בחודשי הקיץ, תופעת שמש החצות רוחצת את האוקיינוס באור אחר, ויוצרת אווירה מדהימה לצפייה בלווייתנים. בחודשי החורף, אם המזל לצדכם, אתם עשויים לתפוס את הזוהר הצפוני החמקמק רוקד על פני השמיים בתצוגה מחשמלת, כשהטבע הופך לתיאטרון משוגע.

סיור צפייה בלווייתנים בנורבגיה הוא לא רק אטרקציה תיירותית, אלא מסע של הבנה, הערכה ומפגש אינטימי עם הטבע במלוא הדרו. הסיור המרגש ייקח אפילו את האדיש מביניכם לחוויה מרגשת ומרהיבה ביופייה, כשתזהו סנפיר של לוייתן גדול סנפיר או קפיצה מרשימה של לוויתן אורקה. 

כשתחזרו לחוף, בסיום המסע, תישארו עם הרבה מעבר לתמונות מעוררות קנאה, אלא תחושה של כבוד לעולם הטבע, הבנה עמוקה על היצורים הענקיים וזיכרונות מחוויה מגבשת והרפתקנית.

אז הזמינו כרטיסים מראש, היאזרו בסבלנות וצאו לגלות את היצורים הימיים המרשימים של כדור הארץ.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!

דילוג לתוכן