חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צפון נורבגיה

עזרה בתכנון טיול לנורווגיה? השאירו פרטים 👇

רוצים להגיע בטיול שלכם אל צפון נורבגיה? יש 2 מקומות חשובים ששווה להכיר: ברלווג, איי סבלברד !

ברלווג – Berlevag

העיירה ברלווג ממוקם בקצה חצי האי (פנינסולה) Varangerhalvoya, כשתי פנינסולות מזרחית לכף הצפוני, אתר התיירות המפורסם, המציין את הנקודה הצפונית ביותר באירופה. משמעות השם בנורבגית היא מפרץ הפנינה. במלחמת העולם השניה האזור כולו נכבש על ידי הגרמנים, ושומש כשדה תעופה ובסיס נ"מ נגד הפצצות הרוסים. בתחילת 1944 שרפו הגרמנים את הכפר כליל, ורק בסוף השנה בנתה הממשלה הנורבגית את הכפר מחדש מהריסות שדה התעופה הגרמני, מכיוון שלא ניתן היה להשיג עצים בשום מקום אחר. אפשר עדיין למצוא בונקרים של נ"מ גרמני (שמזכירים מאד את גבעת התחמושת שלנו) על מצוק גבוה מזרחית מעט לברלווג.
המקום מקבל רוחות חמות מזרם הגולף ואפילו בחורף הנורבגי הקפוא, כמעט לא יורדות הטמפרטורות מתחת למינוס 15 מעלות, כשבקיץ הן כמעט לא עולות על 30 מעלות.
בניגוד לכף הצפוני התיירותי מאוד, בברלווג האווירה שקטה, ועדיין אפשר ללכת ברחובות העיירה כשרק מלון אחד ומסעדה מקשטים את המקום.
בנוסף על טיול רגלי בעיר בין החנויות ונמל הדייגים הקטן, אפשר לערוך טיולים רגליים לגבעות הסמוכות וללכת עד הצוק, כאן מרגישים, בדומה לגיבורי הסרט "אריק הויקינג", שהגענו לקצה העולם. הטיול היותר ידוע הוא לפסגת הטנהורן (260 מ' מעל פני הים), 4ק"מ כיוון, מיקום מצוין ליהנות משמש החצות הקיצית. המקום גם ידוע לצפרים בשל ריבוי ציפורי ים הנהנות מהתנאים באזור.

איי סבלברד – Svalbard

הארכיפלג של איי סבלברד נמצא מצפון לנורבגיה ובמקביל לגרינלנד, כ-1,000 ק"מ מדרום לקוטב הצפוני. איי הארכיפלג הינם מקום מצויין לצפות בדובי קוטב מדהימים, יונק ימי ששכיחותם באיים הינה 6,000 פרטים, לעומת 3,000 תושבים אנושיים), בשועלים ארקטיים יפהפיים, בערימות ניבתנים מרשימים, ובשלל ציפורים, בהם אוריות, יסעורים ושחפים. הארכיפלג שייך לנורבגיה, וההגעה ל"עיר הבירה" לונגיירביין, הינה בטיסה ישירה מאוסלו או מטרומסו.
לונגיירביין הינה עיירה קודרת ונידחת למדי, בה ניתן להצטייד לפני יציאה למסעות בשטח (עליהם, אגב, יש לדווח מאחר ומדובר במקום מסוכן ביותר, ויש להודיע לשלטונות על כל יציאה מנקודת ישוב). דרך מצויינת נוספת בה ניתן לתור את האיים הינה בשיט, וישנם מארגנים רבים המאפשרים יציאה לשיט מקיף סביב האיים, כך שגדלים הסיכויים לצפות בחיות ימיות (יש סיכוי אפילו לצפות בלוויתנים, שהתמעטו מאד אחרי המאות 18- 19, אז נטבחו בהמוניהם על ידיי ציידי לוויתנים). סבלברד מומלצת ביותר למטיילים ותיקים ושבעים שראו כבר כמעט הכל, לאקותוריסטים אדוקים, שסיכויי הצפייה בחיות בסביבתן הטבעית מרגשת אותם, ולחובבי תנאי אקסטרים. מניו אולסונד הצפונית יותר, יצא אמונדסן למסעו המפורסם לקוטב הצפוני, וכיום יושבות שם בעיקר משלחות מחקר. אגב, כל יציאה לשטח דורשת יציאה עם נשק, בשל הדובים הלבנים, שאותם אסור להטריד, והם נחשבים לחיה מוגנת שאסור לפגוע בה אלא במקרים של סכנת חיים (שאמורים, אגב, להימנע אם משתמשים במעט שכל ישר). על האיים ישנם כבשים מועטים, ודרכי ההתניידות המרכזיות הינן טיסות, הגעה מהים, ואופנועי שלג בחורף. באיים ישנה אפשרות מצויינת לצפות בשמש חצות לאורך כל הקיץ (השמש אינה יורדת מתחת לקו האופק, אלא עולה חזרה מיד), ובזוהר הצפוני (האורורה) בחורף.

כתובת
מאוסלו או טרומסו היישר ללונגיירביין longyearbyen שבאיי סבלברד.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!

דילוג לתוכן