מחוז הורדלנד נמצא במרכזן של ארץ הפיורדים וחלקה המערבי של נורבגיה. ברגן היא העיר הגדולה במחוז, ובה מרוכזות אטרקציות תיירותיות רבות, שהבולטות בינהן הן העיר העתיקה בריגן (Bryggen), והעליה ברכבת הכבלים להר פלויאן (Floien) עם התצפית הנהדרת על העיר, הים והאיים. הפיורד הגדול במחוז הוא הרדנגרפיורד, וסביבו הרים גבוהים, קרחונים עצומים, מפלים בשפע ומטעי פרי נהדרים. זהו אזור גידול הפירות העיקרי של נורבגיה, בסתיו ובקיץ ניתן להנות משפע הפריחה והפרי. אתרי תיירות בולטים נוספים הם קרחון פולגפונה, שמורת הרדנגרווידה, ומפלי וורינגספוסן (Voringsfossen) המרשימים.

ערים במחוז הורדלנד

ווס – Voss

העיר שוכנת בין שני פיורדים מפורסמים – הרדנגרפיורד (Hardangerfjord) וסוינהפיורד (Sognfjors), והיא נקודת מוצא מצויינת לטיולים בארץ הפיורדים. ווס מרוחקת 100 ק"מ מברגן ו-400 ק"מ מאוסלו. העיר מציעה שקט ושלווה בנוף ציורי, אבל גם ענפים רבים של ספורט אתגרי המנצלים את ההרים, העמקים והנהרות סביב – ראפטינג, שיט קיאקים, מצנחי רחיפה, רכיבה על סוסים, טיולי הרים, רכיבה על אופניים ועוד. העיר מציעה גם אירועי תרבות כמו ריקודי עם, קונצרטים, פסטיבלים, ביקורים בבתי חווה ומספר מוזיאונים. ראפטינג בנהר Strandaelva הוא אחת האטרקציות המובילות של העיר. מרבית התושבים בווס מתפרנסים מתיירות, מסחר ותעשיה.

כתובת
כביש 7 מאוסלו (400 ק"מ)
כביש E16 מברגן (100 ק"מ)
רכבת אוסלו ברגן עוברת בעיר.
טלפון
+(47)-56-52 08 00
פקס
+(47)-56-52 08 01
דוא"ל
info@visitvoss.no

ברגן

ברגן נמצאת כחלק מהורדהלנד והיא מאוד מומלצת לביקור – טיפים והמלצות על ברגן כאן!

אודה – Odda

עיר תעשייתית בת 7,400 תושבים. לא יפה במיוחד, אך נמצאת ליד מספר אטרקציות תיירותיות אטרקטיביות – מפל Latefossen, שמורת הרדנגרווידה, קרחון בואר (Buer) והקרחון הענקי פולגפונה (Folgefonna). בעמק דרומית לאודה ישנם מפלים רבים הנוצרים מהפשרת קרחון Folgefonna, אותם ניתן לראות גם מהכביש הראשי (כביש 13). הכנסיה של אודה נבנתה בשנת 1670, והחליפה כנסיה קדומה יותר שנהרסה. אבני הכנסיה הקדומה שימשו לבניית חלק מקירות הכנסיה החדשה.
בקיץ, בחג השבועות הנורבגי, יוצאים מהעיירה סיורים מודרכים החוצים את קרחון Folgefonna הענק לצידו השני של ההר. בשולי העיר ישנו קמפינג גדול.

כתובת
כביש 7 מאוסלו וברגן, כביש 13 דרומה לצידי הרדנגרפיורד.
תחנת מידע בעיר.
טלפון
+(47)-0-65 40 05
פקס
+(47)-53-65 40 01

נורהיימסונד – Norheimsund

עיירה יפיפיה על גדות הרדנגרפיורד (hardangerfjord), באזור קוואם (Kvam). מיקומה של העיירה הכפרית הזו, אשר פרוסה בקצה זרוע של הפיורד וליד אגם Movatn, הופך אותה למקום שליו ויפה במיוחד. ביום עם ראות טובה תוכלו לראות הרחק במזרח את על פסגת ההרים את קרחון הרדנגריוקולן (Hardangerjokulen) הענק, מה שהופך את התמונה ליפה עוד יותר. ליד האגם נמצא מפל Steinsdalsfossen המפורסם. בעיירה נמצא מוזיאון לשיפוץ ושיחזור סירות ישנות. מומלץ סתם לעצור על הגשר שבין הפיורד לאגם או לרדת למזח שעל גדות הפיורד, וכמובן, אל תשכחו להביט מזרחה.

כתובת
על כביש 7 בין אוסלו לברגן, 80 ק"מ מזרחית לברגן.
טלפון
+(47)-56-555910
פקס
+(47)-56-558440
דוא"ל
k-reise@online.no

מגיעים אל נורהיימסונד? אל תפספסו את המרכז לשימור סירות – Hardanger Fartoyvern Senter

במקום מטפלים בסירות ישנות בעלי מלאכה מתחום העבודה בעץ, שזירת חבלים, נפחים ועוד, תוך שימוש בשיטות מסורתיות ההולכות ונכחדות. מרבית הסירות מגיעות למרכז ממוזיאונים ברחבי נורבגיה לשיפוץ ושימור, אך יש גם סירות של אנשים פרטיים. ניתן לראות במרכז סירות גדולות וסירות קטנות, סירות מפרש וסירות משוטים, סירות ויקינגיות וסירות דיג ועוד.
במקום תצוגה של ההיסטוריה של בניית הסירות ומצגת בנושא. לרוצים להעמיק עוד, מוצע לעיין במרכז התיעוד, הכולל ספרים, שרטוטים, תמונות ושפע של חומר בנושא. ניתן להצטרף להפלגה לאורך חופי הרדנגרפיורד. המרכז פתוח למבקרים בקיץ, ומתקיימים בו סיורים מודרכים בשפות שונות, כולל אנגלית, אך ניתן גם לסייר לבד בעזרת מדריך כתוב שתקבלו. במקום גם קפיטריה וחנות מזכרות.

שעות פתיחה
המוזיאון: יוני – אוגוסט, כל יום בשעות 10:00 – 17:00. סיורים מודרכים יוצאים בכל שעה עגולה.
מחירי כניסה
מבוגר – 60 קרונות, ילד/סטודנט – 30 קרונות, משפחה – 360 קרונות.
כתובת
Box 53, Norheimsund
טלפון
+(47)-56-55 3350
פקס
+(47)-56-55 3351
דוא"ל
info@fartoyvern.no

קצת טבע בהורדהלנד

הרדנגר פיורד – Hardanger Fjord

הפיורד השלישי בגודלו בעולם ושני בגודלו בנורבגיה, 179 ק"מ אורכו. תחילתו באוקיינוס האטלנטי, דרומית לעיר ברגן, והוא מסתיים ברכס ההרים הרדנגרווידה במזרח. להרדנגרפיורד מספר זרועות של פיורדים המתפצלים ממנו, הארוך ביניהם הוא סורפיורד (Sorfjorden), חמישים קילומטר אורכו. בין הרדנגרפיורד לסורפיורד נמצא חצי האי פולגפון (Folgefonn peninsula) ועליו קרחון פולגפונה, המכסה שטח של 220 קמ"ר. בין שלוחותיו הרבות של הרדנגרפיור: Eidfjorden Sorfjord ,Utnefjorden, Granvinfjorden.
ההיסטוריה של הפיורד יודעת לספר על הציידים שחיו באזור, אחריהם הויקינגים, ומאוחר יותר התפתחה החקלאות. האזור נחשב פורה ביותר, וכיום מהווה את אזור גידול הפרי העיקרי של נורבגיה. בשנת 1875 החלה להתפתח התיירות באזור, כאשר תומס קוק החל בהפלגות מלונדון להרדנגר פיורד. כיום חלק גדול מהתושבים סביב הפיורד מתפרנסים מתיירות. המפלים הגדולים והרבים שבאזור היוו תשתית להתפתחות מפעלי תעשיה רבים. סביב הפיורד מצויים משקים רבים העוסקים בדיג של דגי סלמון וטרוטה, ומייצרים למעלה מ-40,000 טון בשנה.

טלפון
+(47)-56-55 38 70
פקס
+(47)-56-55 38 71
דוא"ל
info@hardangerfjord.com

הרדנגרווידה – Hardangervidda

הרמה ההררית הגדולה ביותר באירופה הצפונית, הזרועה בהמוני אגמים, נחלים, נהרות ואדמת ביצות. חלק ממנה הוכרז כפארק לאומי (Hardangervidda National Park) בשנת 1981, והפך לאזור מוגן. במערב ובמזרח השמורה רכסי הרים גבוהים, עד 1,700 מ', אשר צונחים בתלילות לסורפיורד (Sorfjorden), שלוחה של הרדנגרפיורד. החלק המערבי משופע בגשמים, ולכן יש בו צמחיה מרובה, בעוד בחלק המזרחי הצמחיה מועטה יותר.
הפארק משופע גם בבעלי חיים, וזהו המקום הדרומי ביותר בו ניתן למצוא חיות וצמחים ארקטיים, כמו שועל הקוטב, ינשוף השלג ועוד. עדרי האיילים (Reindeer) שבו הם מהגדולים בעולם. ניתן למצוא כאן 500 סוגי צמחים, 100 סוגי ציפורים ו-21 סוגי יונקים.
בשטח השמורה פזורות בקתות הרים רבות ושבילי הליכה רבים המקשרים ביניהן. מרכזי מידע לשמורה נמצאים באידפיורד (Eidfjord) ובגיילו (Geilo).

כתובת
מאוסלו כביש 7 שנחשב כביש יפה ביותר.
מברגן כביש 7.
רכבת אוסלו – ברגן.
טלפון
+(47)-53-66 59 00
פקס
+(47)-53-66 59 84
דוא"ל
post@hardangervidda.org

כביש תיירות הרדנגר – Tourist Road Hardanger

קטע של כביש 7 בין הלנה (Halne), סמוך לשמורת הרדנגרווידה במזרח, לנורהיימסונד (Norheimsund) במערב, הוכרז כנתיב תיירות לאומי. הכביש עובר לאורך כ-170 ק"מ, ברכס ההררי הגדול בנורבגיה (הרדנגרווידה) ועל גדות הרדנגרפיורד. רכס הרדנגרווידה הוא אחד מאתרי התיירות המובילים של נורבגיה, חלקו הוכרז כשמורה, יש בו בקתות הרים, מסלולי הליכה רבים וטבע שיד אדם לא נגעה בו. מצפון ניתן להבחין בקרחון הרדנגריוקולן (Hardangerjokulen) המרשים, ומדרום בקרחון פולגפונה (Folgefonna), שהוא השלישי בגודלו בנורבגיה. בדרך מערבה עוברים ליד מפלי וורינגספוסן (Voringsfossen) ועמק מאבודלן (Mabodalen), במעבר תלול מההרים לאזור הפיורדים, דרך מספר מנהרות מפותלות. ליד הרדנגרפיורד נמצאת העיירה אידפיורד, בה נמצא מרכז הטבע של הרדנגרווידה, תחנת הכח סימה והחווה ההררית Kjeasen עם הנוף המשגע. את הקטע הקצר בין Brimnes ל-Bruravik יש צורך לחצות עם מעבורת על הפיורד. בנורהיימסונד נמצא מוזיאון הסירות המציג שיחזור ושימוש בסירות ישנות ואת מפל סטינסדלפוסן (Steinsdalsfossen) המפורסם.
אלו הן רק חלק מהאטרקציות בכביש זה, שהוא נתיב תחבורה מרכזי מחד, וחגיגה של טבע ונוף מאידך.

כתובת
כביש 7 בין אוסלו לברגן.
טלפון
+(47)-56-55 38 70
פקס
+(47)-56-55 38 71
דוא"ל
info@hardangerfjord.com

מפל וורינגס – VoringsFossen

אחד המפלים הגבוהים בנורבגיה, 12 מ"ק בשניה הנופלים מגובה 182 מטר. במקום יש מספר מפלים, שכולם נופלים מאותו מצוק. נקודות התצפית הטובות ביותר על המפל הן ליד מלון פוסלי (Fossli), מספר דקות הליכה ברגל מהחניה, וליד החניון של רכבת הקיטור (Troll Train), משם ניתן לראות את המפנה הדרומי של המפל. אופציה נוספת היא ללכת בשביל היורד עד לקרקעית המפל. שביל זה מתחיל מעט לפני המנהרה, בחניה קטנה בצד ימין של הכביש (כשיורדים מהמלון לכיוון אידפיורד). הירידה היא לא קלה ולוקחת כשעה וחצי. ניתן להגיע מאידפיורד גם על ידי נסיעה ברכבת הקיטור (Troll Train), הנוסעת על הכביש הישן, כעשרים דקות לכל כיוון. כביש זה סגור לתנועת רכבים, מלבד הרכבת, אבל תוכלו ללכת עליו ברגל (רצוי בירידה), או לפחות קטע ממנו. הכביש עובר ליד הנהר, הנוף נהדר ותהנו מהשקט. לאוהבי הפטל – מתחת לחניה של המלון שדה ענק של פטל בר, חגיגה לילדים ומומלץ להכין ריבה.

כתובת
מאידפיורד יש להמשיך כ-20 ק"מ על כביש 7, בכביש מנהרות מפותל. לחנות בחניית המלון וללכת ברגל הליכה קצרה.

מפל סטיינדלס – Steinsdalsfossen

מפל גדול שניתן להגיע אליו בקלות, ואף ללכת בשביל העובר מאחוריו, בדרך קצרה ונוחה, ולהתרשם מכמות המים העצומה ומהרעש האדיר. כמות המים גדולה ביותר במאי ויוני, זמן הפשרת השלגים. בעונת התיירות המפל מואר בלילה, וזהו מראה מרשים. המפל הוא חלק מנהר פוסלווה (Fosselva), שתחילתו בגובה 814 מ' בהרים. בקרבתו נמצא אגם Movatn, ממש בקצה זרוע של הרדנגרפיורד. זהו אחד מאתרי התיירות הפופולריים של נורבגיה, כך שבודאי לא תהיו שם לבד. מייצג של המפל ייצג את נורבגיה בתערוכת Expo 2000 בהאנובר, גרמניה.

כתובת
על כביש 7 שבין ברגן לאוסלו, 80 ק"מ מזרחית לברגן, 2 ק"מ מערבית מהעיירה נורהיימסונד (Norheimsund) שעל גדות הרדנגרפיורד.
טלפון
+(47)-56-555910
פקס
+(47)-56-558440
דוא"ל
k-reise@online.no

קרחון בואר – Buer Glacier

קרחון בואר (Buer) הוא זרוע של קרחון פולגפונה, וניתן להגיע עד אליו בהליכה רגלית של כשעה וחצי לכל כיוון בעמק Buerdalen היפיפה. ההליכה על צלע ההר בעליה מתונה היא לא קלה, אבל הנוף הנשקף בדרך והקרחון המרשים שווים את המאמץ. המסלול מתחיל כ-8 ק"מ מהעיר בעמק Buerdalen, שהוא עמק פראי, עשיר בצמחיה, כלוא בין הרים גבוהים. חלק מהשביל עובר ביער, והחלק האחר באזור חשוף, עם גשר חבלים אחד וטיפוס בעזרת חבל (כל אחד יכול). באזור זה הנוף של הקרחון מצד אחד והעמק עם האגם מהצד השני פשוט עוצר נשימה. קרחון בואר הוא קרחון מרשים בצבע כחלחל, ואסור להתקרב אליו יותר ממספר מטרים מחשש למפולות. לא תפגשו כאן המוני תיירים, אלא בעיקר מעט מטיילים מקומיים, ותוכלו ליהנות מהשקט, השלווה ונוף שיד אדם לא נגעה בו.

כתובת
ממרכז Odda, אחרי 2 ק"מ, לפני הגשר, פניה שמאלה עד לקמפינג ומשם לצד האגם, אחרי הגשר הכניסה לעמק Buerdalen.
טלפון
+(47)-53-65 40 05
פקס
+(47)-53-65 40 01

קרחון פולגפונה – Folgefonna Glacier

אחד הקרחונים הגדולים באירופה, והשלישי בגודלו בנורבגיה. נמצא על חצי האי פולגפון (Folgefonnhalvoya) , בין הרדנגרפיורד לסורפיורד, במחוד הרדנגר. שטחו של הקרחון כ-213 קמ"ר, והוא מחולק לשלושה חלקים – הקרחון הצפוני שטחו 25 קמ"ר, הקרחון המרכזי שטחו 9 קמ"ר, והקרחון הדרומי שטחו 179 קמ"ר, והוא הגדול ביניהם. הקרחון הדרומי הוא גם הגבוה ביותר, 1662 מ'. אחת משלוחותיו הגדולות הוא קרחון בואר (Buarbreen) המרשים, אליו ניתן להגיע ברגל מהעיר אודה (Odda). על הקרחון, בחלקו הצפוני, ניתן לעשות סקי גם בקיץ. כביש טול נוח מוביל למרכז סקי הקיץ בגובה 1,200 מ'. ניתן להצטרף לסיורים מודרכים על הקרחון מהעיר אודה (Odda), ואף לחצות אותו בקיץ.

כתובת
על חצי האי פולגפון. כביש מהכפר Jondal. ברגל מהעיר אודה (Odda).
טלפון
+(47)-53-66 80 28
פקס
+(47)-53-66 88 95

מנהרת פולגפון – Folgefonn Tunnel

מנהרה באורך 11 ק"מ העוברת מתחת לקרחון פולגפונה (Folgefonna) בחצי האי פולגפון (Folgefonnhalvoya). המנהרה מחברת בין הכפר Eitrheim שלחופי סורפיורד, במזרח, עם Mauranger במערב. נפתחה בשנת 2001, והיא המנהרה השלשית באורכה בנורבגיה. נסיעה שלקחה פעם ארבע שעות, ניתן לעשות כיום ב-10 דקות. במנהרה עובר כביש 551. זהו כביש אגרה, ומחירו 60 קרונות.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!