חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סיורים מודרכים מטרומסו בעקבות אורות הצפון

עזרה בתכנון טיול לנורווגיה? השאירו פרטים 👇

אורורה בוריאליס - הזוהר הצפוני

טרומסו, עיר ציורית השוכנת בחוג הארקטי, היא יותר מסתם יעד נורווגי מקסים – זהו השער לאחת מתופעות הטבע המעוררות יראת כבוד על פני כדור הארץ – זוהר הצפון, או הזוהר הצפוני.

מטיילים מכל פינות העולם נוהרים לטרומסו בתקווה להיות עדים למחזה השמימי הזה, ועבור רבים, הדרך הטובה ביותר לחוות את הקסם של הזוהר הצפוני היא באמצעות סיור מודרך.

במאמר זה, נצא למסע כדי לחקור את הסיורים המודרכים הקסומים מטרומסו אל ה-Aurora Borealis, ונעמיק בחוויות הייחודיות שהם מציעים ובקשר העמוק בין הסיורים הללו לבין תצוגת האור המהפנטת שהיא זוהרת האורורה.

מה זה בכלל אורורה בוריאליס/הזוהר הצפוני?

אורורה בוריאליס, המכונה לעתים קרובות הזוהר הצפוני, היא תופעת טבע המפארת את שמי קווי הרוחב של חצי הכדור הצפוני.

התצוגה המהפנטת הזו של צבעים מרהיבים, בעיקר ירוק וורוד אך לפעמים כולל גוונים של אדום, סגול וכחול, מתרחשת כאשר חלקיקים טעונים מהשמש מקיימים אינטראקציה עם השדה המגנטי של כדור הארץ.

כשהחלקיקים הטעונים הללו מתנגשים בגזים באטמוספירה של כדור הארץ, הם פולטים זוהר זוהר מדהים, רוקדים על פני שמי הלילה בבלט מהפנט של אור וצבע.

התוצאה היא מחזה עוצר נשימה ששבה את האנושות במשך מאות שנים, מעורר מיתוסים, אגדות וסקרנות מדעית.

טרומסו, עם מיקומה האופטימלי בתוך חוג הקוטב הצפוני, מציעה נקודת תצפית אידיאלית לחזות בזוהר הצפוני במלוא הדרו.

היכן ומתי רואים את הזוהר הצפוני?

תופעת האורורה מתקיימת בדרך כלל באזור הארקטי, במדינות צפוניות כמו נורבגיה, איסלנד, שבדיה, פינלנד, קנדה, אלסקה וגרינלנד.

בנורבגיה ניתן לחזות בשמים רוקדים בכמה אזורים, בעיקר בחלקה הצפוני של המדינה.

היעד הפופולארי ביותר במדינה לחזות באורות הצפון הוא כנראה העיר טרומסה (Tromsø), שנמצאת כ-350 ק"מ צפונית לחוג הארקטי, וממנה יוצאים סיורים רבים שייקחו אתכם לחזות בפלאי הטבע. 

צפונה משם נמצאת העיר אלטה (Alta), שמכונה "עיר הזוהר הצפוני", בה ישנו מצפה זוהר צפוני, הראשון בעולם מסוגו, שנבנה במאה ה-19.

מי שירצה להתאמץ קצת פחות יוכל להגיע לארכיפלג האיים לופטן (Lofoten Islands), שמציע רקע מדהים של רכסי הרים וים פתוח, שהופכים את חוויית הצפייה הצבעונית למדהימה עוד יותר.

גם העיר בודו (Bodø), שנמצאת דרומית לעיר טרומסה, מציעה מקומות מעולים לצפייה בזוהר הצפוני. 

התקופה האופטימאלית לזכות ולראות את תופעת הזוהר הצפוני בנורבגיה היא תקופת החורף, בחודשים החשוכים, בדרך כלל מסוף ספטמבר ועד סוף חודש מרץ.

חודשים דצמבר עד פברואר הם התקופה שבה הסיכוי לראות את תופעת הטבע הצבעונית היא הגבוהה ביותר, בשל הלילות הארוכים והחשוכים.

קשה לחזות את השעות בהם תופעת הטבע תתפרץ, אך בדרך כלל טווח השעות יהיה בין 17:00 ל-2:00 לפנות בוקר. 

כדי לזכות ולראות את התופעה הייחודית תצטרכו להתרחק מכל מקור אור מזהם, ולהגיע לאזור הכי חשוך שתוכלו למצוא.

זכרו להתלבש חם, להיות סבלניים, וליהנות מהשמיים מלאי הכוכבים בזמן שאתם מחכים שמופע האורות יתחיל.

טיפים והמלצות בחיפוש אחר אורות הצפון

הגיעו בתקופת החורף – כפי שכבר הזכרנו, הזוהר הצפוני מתרחש בדרך כלל בתקופה שבין סוף ספטמבר לסוף חודש מרץ, כאשר הלילות חשוכים. 

בחרו את המיקום הנכון – כדי לצפות בתופעה המרקדת תצטרכו להגיע לחלקים הצפוניים של נורבגיה- טרומסה, אלטה,, איי לופוטן או בודו, שם תזכו לסיכויים גבוהים בהרבה.

חשוב לברוח מזיהומי אוויר כמו עיר גדולה או ישוב, ואם תרצו אפילו להעצים את החוויה תוכלו להתמקם ליד מקור מים, ולצפות באורות הצפון משתקפים בצורה מרהיבה.

עקבו אחרי מזג האוויר – אחד מהתנאים לצפייה באורות הצפון הוא שמים בהירים, שכן שמיים מכוסים בעננים לא יאפשרו לכם לחזות בתופעה – התעדכנו מראש בתחזית מזג האוויר, ובחרו את היום הבהיר ביותר.

הכנה מקדימה ולבוש מתאים – החורף הנורבגי קר במיוחד, עוד יותר בשעות הלילה – מומלץ ללבוש ביגוד תרמי, כובעי צמר, כפפות ומגפיים שיאפשרו לכם להמתין בסבלנות לאורות הצפון מבלי לסבול.

סבלנות – הזוהר הצפוני בלתי צפוי, וגם אם תקיימו את כל התנאים שהצגנו כאן למעלה, יכול להיות שתתאכזבו והזוהר הצפוני יחליט שלא להגיע באותו הלילה.

אל תתאכזבו אם לא זכיתם לראות את התופעה בניסיון הראשון שלכם, והיו מוכנים להמתין מספר שעות בלב הטבע, תאמינו לנו, זה ישתלם בסוף.

אתרי מידע וחיזוי – מומלץ להשתמש באתרים ובאפליקציות כמו  Aurora Forecast או Norway Lights , שם תוכלו לצפות בתחזיות מתי כדאי לכם לצאת לסיור זוהר צפוני.

סיורים מודרכים – ההמלצה הכי קריטית!

יציאה לסיור מודרך מגבירה באחוזים רבים את הסיכוי שלכם לפגוש את תופעת הזוהר הצפוני, שכן חברות הסיורים מקיימות את כל הסעיפים שכרגע הצגנו לכם, והן המנוסות והמקצועיות ביותר בנושא.

החברות יודעות הכי טוב מתי לערוך סיורים ואיפה, ולכן מומלץ לקחת סיור מודרך לאורות הצפון, דבר שיחסוך לכם זמן יקר, ויעלה את הסיכוי שלכם לחוות רגעים צבעוניים ובלתי נשכחים. 

סיור מודרך אל עבר הזוהר הצפוני

הסיור הראשון, הוא מסע בלתי נשכח אל השממה הארקטית, המציע הזדמנות ייחודית לראות את הזוהר הצפוני שובה הלב במלוא הדרו.

סיור מודרך זה מבטיח שהמשתתפים מוכנים היטב לתנאים הארקטיים, ומספק ביגוד חם וציוד לחוויה נוחה.

עם זאת, חשוב לציין שהצלחת הסיור תלויה במזג האוויר ובפעילות השמש, שעלולה להיות בלתי צפויה.

לפיכך, המשתתפים צריכים להיות מוכנים לאפשרות שלא יראו את הזוהר בוריאליס במהלך הסיור שלהם.

עם זאת, מדריכי הסיור הבקיאים והמומחיות המקומית ממקסמים את הסיכויים לצפייה מוצלחת.

עם הדגש שלו על בטיחות, חינוך, והיופי הטבעי יוצא הדופן של הזוהר הצפוני, סיור זה מבוסס טרומסו מבטיח הרפתקה של פעם בחיים עבור אלה שמוכנים לאמץ את החורף הארקטי.

מה כלול, דגשים חשובים ומידע נוסף לפני שמזמינים

  • הסיור אורך בממוצע כ – 6 שעות, הגיעו מוכנים ומצוידים בציוד אישי נחוץ, היו גמישים לשינויים בתוכניות ולשינויים בלוח זמני החופשה שלכם, והגיעו בראש פתוח.
  • לאורך כל יום הסיור, יתלווה אליכם מדריך מקומי דובר השפה האנגלית, הקפידו להישמע להוראות המדריך וקחו חלק פעיל במסע יחד.
  • כחלק מכרטיס הסיור, כל משתתף יקבל ציוד תקין ואיכותי למהלך היום, שמרו על הציוד כאילו שלכם והשתמשו בו בכל עת.
  • בבוקר היציאה לסיור, יאסוף אתכם רכב גדול, נוח וממוזג מנקודה מרכזית בעיר הציורית טרומסו, בסיום הסיור אותו רכב ייקח אתכם עד לנקודת ההורדה במלון שלכם.
  • נקודת המפגש טרם היציאה לסיור – ראו במפות למטה!

שייט קולינרי בעקבות הזוהר הצפוני

סיור שייט קולינרי בקטמרן היברידי הוא הרפתקה מרגשת המשלבת שייט נופי דרך הפיורדים הציוריים של טרומסו עם ההזדמנות לחזות בזוהר הצפוני המהפנט.

חבילת סיור ייחודית זו כוללת מספר אלמנטים מרכזיים כדי להבטיח חוויה בלתי נשכחת.

מה כלול כחלק מהסיור?

שייט בקטמרן היברידי – הסיור מציע רכיבה על קטמרן היברידי-חשמלי מודרני, שאינו רק ידידותי לסביבה אלא גם מספק פלטפורמה נוחה ויציבה להנאה מהנופים הנופיים ומציד האורורה.

מדריכים ומלווים בעלי ידע – מדריכים מומחים נמצאים על הסיפון כדי לספק תובנות על השממה הארקטית

הזוהר הצפוני והתרבות המקומית. הם שם כדי לענות על שאלות ולשפר את החוויה הכוללת שלכם.

ציוד וביגוד תרמי – המשתתפים מקבלים חליפות תרמיות חמות ומגפיים כדי להישאר נוחים וחמים בתנאים הארקטיים, מה שמבטיח שייט מהנה.

סעודה קולינרית תרבותית – הסיור כולל בדרך כלל ארוחת ערב טעימה, המאפשרת לאורחים להתענג על מאכלים מקומיים בעודם מוקפים ביופי של הנוף הארקטי.

התפריט עשוי להשתנות אך לרוב כולל מרכיבים טריים ממקור מקומי.

מידע חשוב ודגשים לפני שמגיעים

מזג האוויר – חיוני להבין שהראות של הזוהר הצפוני כפופה לפעילות מזג האוויר והשמש. בעוד שהסיור ממקסם את הסיכויים שלכם לראות את הזוהר בוריאליס, אין דרך להבטיח שתזכו לחזות במחזה השמימי.

משך – משך השייט עשוי להשתנות, אך הוא נמשך בדרך כלל מספר שעות, מה שמאפשר מספיק זמן הן לציד הזוהר הצפוני והן לארוחת ערב מענגת.

מגבלות גיל – לסיורים מסוימים עשויות להיות הגבלות גיל, לכן מומלץ לבדוק אם הסיור מתאים לילדים או שיש דרישות גיל ספציפיות.

דרישות פיזיות – על המשתתפים להיות מוכנים לניידות מסוימת וצריכים להיות מסוגלים לעלות ולרדת מהקטמרן ללא קושי.

נקודת העלייה לסיפון (מומלץ להגיע כ- 15 דקות לפני יציאת השייט) ראו במפות למטה!

לסיכום,

טרומסו, עם הסיורים והטיולים המדהימים שלה, קורצת למטיילים לטבול את עצמם בנפלאות הארקטיות של הזוהר הצפוני.

בין אם יוצאים לסיור מודרך כדי לרדוף אחרי הזוהר בוריאליס, יוצאים להפלגה בקטמרן היברידי-חשמלי לשייט בארוחת ערב של אורורה, או משתתפים בכל אחת משלל החוויות שיש לאזור זה להציע, דבר אחד נותר בטוח – הקסם של הקוטב הצפוני הוא חסר גבולות.

כאשר מטיילים יוצאים אל הנופים הבתוליים של טרומסו, הם מקבלים את פניהם לא רק על ידי המחזה הפוטנציאלי של הזוהר הצפוני, אלא גם על ידי היופי הכובש של הפיורדים הארקטיים, התרבות המקומית העשירה והאירוח החם של המדריכים והקהילות הקוראות האזור הזה הביתה.

מאמרים אלה שופכים אור על ההזדמנויות המדהימות להרפתקאות וגילויים הממתינים בטרומסו, ומציגים את המיזוג של פלאי טבע, תובנות תרבותיות וכבוד עמוק לסביבה.

בעוד שהזוהר הצפוני עשוי לגנוב את אור הזרקורים, החוויה הכוללת של היעד הארקטי הזה היא שמותירה חותם בלתי נשכח על הלב והזיכרונות של כל מי שמעז לצאת לפינה עוצרת נשימה זו של העולם.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בנורווגיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על נורווגיה!

דילוג לתוכן